.
.
.

نخست‌وزیر عراق: مفاسد بزرگی درون حشد شعبی وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق روز چهارشنبه 8 نوامبر 2017 اعلام کرد که مفاسد زیادی درون گروه شبه‌نظامی حشد شعبی شناسایی شده و برخی از رهبران بلندپایه حشد شعبی موضوع حقوق اعضای حشد را به عنوان یک ابزار انتخاباتی زودهنگام به کار می‌گیرند.

به گفته نخست‌وزیر عراق حشد شعبی با معامله نیروهای خود، خواستار افزایش حقوق‌ها آنها شد و نام‌های غیرواقعی را در قالب گروه‌های نظامی ثبت می‌کند تا حقوق‌های آنها را به سرقت ببرد.

علیرغم همه اتهاماتی که حیدر العبادی روز چهارشنبه به حشد شعبی نسب داد و علیرغم غیرقانونی بودن حضور نظامیان در انتخابات، این موضوع مانع حضور حشد شعبی در انتخابات پیش رو در عراق نخواهد بود. اسامه النجیفی، رئیس ائتلاف موحودون عراق گفت که حکومت این کشور نمی‌تواند مانع حضور رهبران حشد شعبی در انتخابات پیش رو شود.

قانون اساسی عراق به هیچ یک از افراد نیروهای مسلح و حشد شعبی اجازه کاندیدا شدن در انتخابات را نمی‌دهد، مگر اینکه قبل از آن، از پست و منصب خود استعفا دهد.

به گفته النجیفی واقعیت موجود در عراق با قانون اساسی این کشور تطابق ندارد و امور سیاسی و نظامی از هم جدا نیستند و بسیاری از رهبران حشد شعبی که گروه‌های شبه‌نظامی را اداره می‌کنند، در روند امور سیاسی نیز مشارکت دارند.