.
.
.

سعد الحریری با سفرا و دیپلمات‌های غربی در ریاض دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد الحریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان، پنجشنبه 9 نوامبر با سفیر فرانسه در ریاض پایتخت سعودی و شماری از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کرد.

این خبر را دفتر رسانه‌ای سعد حریری اعلام کرد.

پیش از این خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی روز دوشنبه با سعد الحریری در کاخ یمامه ریاض، دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

او همچنین سه‌شنبه در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی با شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همه این دیدارها، اوضاع لبنان پس از استعفای الحریری، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

الحریری روز شنبه 4 نوامبر، با اعلام استعفای خود از ریاست دولت لبنان، گفته بود گزارش‌هایی از وجود طرحی برای تروریش دریافت کرده است. او افزود که فضا در لبنان، شبیه فضای پیش از ترور پدرش رفیق حریری در سال 2005 است.

او در عین حال، ایران و حزب‌الله را به تلاش برای تسخیر لبنان برای منافع خود متهم کرد و گفت: «دست‌های ایران در منطقه قطع خواهد شد».

الحریری در پیام تلویزیونی اعلام استعفایش افزود: «ایران تمایلی سرکش در ویرانی جهان عرب دارد».

او تاکید کرد: «هرجا ایران دخالت کرد، ویرانی و فتنه آن‌جا را فراگرفت». او هشدار داد: «شری که تهران به منطقه می‌فرستد، دامان خودش را خواهد گرفت».

در اشاره به همکاری میان تهران و حزب‌الله، نخست‌وزیر مستعفی لبنان گفت: «ایران در کشور ما طرفی را یافت که می‌تواند دست خود را در دستانش قرار دهد».