.
.
.

کشته شدن 11 فرمانده حوثی در صنعا و 50 شورشی در حجه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش یمن شامگاه سه‌شنبه 7 نوامبر، از کشته شدن دستکم 11 تن از فرماندهان شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن، در نبردهای شدید دایر در مدیریت نهم، دروازه شرقی صنعا پایتخت یمن خبر داد.

به گزارش سایت رسمی سخنگوی ارتش یمن، نام فرماندهانی که از کشته شدنشان اطمینان حاصل شده، عبارت است از: علی زید مهدی صالح قشعه، نبیل حسین محمد الکبسی، عدنان محمد احمد زباره، احمد المتوکل، محمد الاسدی، محمد علی محمد المکنی (ابوبتول)، یاسد عبده الناهمی، محسن احمد سراج، وضاح حامد القریری، ولید قاید الحرازی و محمد علی محمد الحضرمی.

از سه‌شنبه گذشته تا کنون، شمار کشته و زخمی شدگان از شبه‌نظامیان حوثی در جبهه نهد، به بیش از 200 تن رسید. این آمار را ارتش یمن اراده داد که در پیشروی قابل توجهی در اطراف صنعا با حمایت آتشبار هوایی ائتلاف عربی به رهبری سعودی است.

این در حالی است که سه‌شنبه، یک اردوگاه آموزشی شبه‌نظامیان حوثی در روستای حضن وابسته به مدیریت الفح در استان حجه، در معرض 12 حمله هوایی قرار گرفت که طی آن، 50 شورشی حوثی کشته شدند. این در حالی است که ائتلاف، پایگاه الدیلمی و مواضع شبه‌نظامیان در شمال صنعا را به شدت هدف بمباران هوایی قرار داد.

این حملات با بمباران ساختمانی در منطقه هران همزان شد که در آن دستکم 17 تن از فرماندهان حوثی‌ها و 50 تن از شورشیان مسلح کشته شدند. احتمال می‌رود که صالح الصماد، رئیس آن‌چه شورای سیاسی حوثی‌ها نامیده می‌شود، یکی از کشته شدگان باشد.

منابع مطلع گزارش کردند که صالح الصماد روز دوشنبه 6 نوامبر، یک روز پس از اینکه نیروهای ائتلاف اعلام کردند به کسانی که اطلاعاتی درباره مخفیگاه او و چهل فرمانده تحت تعقیب حوثی ارائه کنند، پاداش مالی می‌دهند، به همراه محمد العاطفی، وزیر دفاع دولت کودتا از استان الحدیدة به استان حجه رفت.

صالح الصماد پس از عبدالملک حوثی، نفر دوم شبه‌نظامیان حوثی به شمار می‌رود. ارتش ملی یمن اعلام کرده تا کنون اطلاعی از سرنوشت صالح الصماد در دست نیست. او ساعاتی پیش از این حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف به منطقه رسیده و با فرماندهان نظامی میدانی حوثی دیدار کرده، در جشن فارغ‌التحصیلی گروه جدیدی از پیکارجویان حوثی حاضر شد.

در همین چارچوب عبدالولی احمد الحدا، یکی از رهبران حوثی به همراه ده‌ها تن از همراهانش در عملیات جنگنده‌های ائتلاف در استان صعده کشته شدند. عدنان محمد زباره، دیگر فرمانده ارشد حوثی نیز به همراه نیروهای تحت امرش در جبهه نهم در شرق صنعاء توسط نیروهای ارتش ملی یمن کشته شد.