.
.
.

تلاش روحانی برای توجیه موشک پرانی حوثی‌ها به خاک سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه 8 نوامبر، پرتاب موشک توسط شبه‌نظامیان حوثی به سمت ریاض پایتخت سعودی را توجیه کرد و دلیل آن‌را آن‌چه «تجاوز نظامی» نامید، عنوان کرد.

او همچنین گفت که کشورهای بزرگ، نتوانستند به ایران به دلیل به گفته او «قدرت و جایگاهش» آسیب بزنند.

سامانه دفاع موشکی سعودی شنبه 4 نوامبر یک موشک بالستیک پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان حوثی به سمت ریاض پایتخت سعودی را، منهدم کرد. در این رویداد، به هیچ کس آسیبی نرسید.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی هم، مجهز کردن شبه‌نظامیان حوثی به موشک‌های بالستیک را «تجاوز نظامی مستقیم» ایران علیه سعودی دانست.

ولیعهد سعودی در این باره گفت: «دست داشتن نظام ایران در مجهز کردن شبه‌نظامیان وابسته به خود به موشک، تجاوز نظامی مستقیم از سوی نظام ایرانی به شمار می‌آید و احتمالا به برشمردن آن به اعلام جنگ علیه پادشاهی عربی سعودی، ارتقا یابد».

پیش از این عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته بود که «پادشاهی عربی سعودی، اجازه تعرض به امنیت خود را نخواهد داد». او افزوده بود: «دخالت‌های ایران به امنیت کشورهای همسایه آسیب زده و امنیت و صلح جهانی را تهدید می‌کند».

ائتلاف عربی برای حمایت از مشروعیت در یمن هم صبح دوشنبه بیانیه‌ای درباره اقدام اخیر شبه‌نظامیان حوثی به پرتاب موشک به سمت ریاض پایتخت سعودی منتشر کرد و در آن، مجهز کردن شبه‌نظامیان به موشک‌های بالستیک را به تجاوز مستقیم ایران به سعودی و اعلام جنگ تهران علیه ریاض، دانسته بود.

بیانیه ائتلاف عربی تاکید کرده که دفاع از سرزمین و مردمش، در زمان و به شکل مناسب برپایه قوانین بین‌المللی و ماده 51 میثاق‌نامه ملل متحد، حق سعودی است. فرماندهی ائتلاف عربی همچنین از جامعه جهانی خواست ایران را به خاطر «قانون‌شکنی‌هایش»، مجازات کند.