فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دو انفجار انتحاری مرکز کرکوک را هدف قرار داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دو انفجار انتحاری یکشنبه 5 نوامبر، مرکز شهر کرکوک واقع در شمال بغداد را که اخیرا نیروهای عراقی کنترل آن را از کُردها باز پس گرفته‌اند، هدف قرار داد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع امنیتی که خواسته نامش فاش نشود، این دو حمله در نزدیکی پایگاه سابق پلیس روی داد که در حال حاضر، گروه شبه‌نظامی «سرایا السلام» وابسته به حشد الشعبی، در آن مستقر است.

  گزارش‌های اولیه، از کشته شدن دسنکم 6 تن در این انفجار حکایت دارد.

  تا لحظه نوشتن این گزارش، هیچ گروهی مسئولیت انفجارهای کرکوک را بر عهده نگرفته است. کرکوک یکی از مناطق مورد مناقشه میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است. تابستان سال 2014 پس از آن‌که داعش در حمله‌ای ناگهانی، ارتش عراق را شکست داد و مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد، پیشمرگه‌های کُرد این منطقه را به کنترل خود درآوردند.

  16 اکتبر گذشته، نیروهای عراقی در پیشروی سریع، کنترل استان نفت‌خیز کرکوک را از نیروهای پیشمرگه، باز پس گرفتند. این اقدام نیروهای عراقی در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر صورت گرفت. دولت اقلیم کردستان، این همه‌پرسی را با وجود مخالفت‌های محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، در مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک هم برگزار کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران