.
.
.

نتانیاهو: ایران به دنبال صدور شیعه‌ها به همه‌جا و تشکیل امپراطوری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، که روز پنجشنبه 2 نوامبر به مناسبت یکصدمین سالگرد انتشار اعلامیه بالفور از سوی بریتانیا که زمینه تشکیل دولت اسرائیل را فراهم آورد، به لندن سفر کرده امروز جمعه طی سخنانی در چتم هاوس، گفت ایران در صدد صدور شیعیان به همه خاورمیانه و تشکیل یک امپراتوری است.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که ایران در صدد ایجاد پلی زمینی از تهران تا بندر طرطوس سوریه در ساحل دریای مدیترانه است؛ ایت کشور در یمن حضور دارد و به دنبال ایجاد امپراطوری خود است.

نتانیاهو اما افزود که کشورش اجازه هرگونه حضور استراتژیک پایدار به ایران در داخل سوریه از قبیل استقرار شبه نظامیان، ایجاد پایگاه‌های هوایی نزدیک به اسرائیل و یا دسترسی به بنادر دریایی را نخواهد داد.

نخست‌وزیر اسرائیل ضمن اشاره به برجام اعلام کرد که شخصا توافقنامه هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های بزرگ برایش از اهمیت چندانی برخوردار نیست که آیا این قرارداد لغو شود و یا باقی بماند اما هدف او این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد تا در سال‌های آینده وضعیتی بدتر از کره شمالی بوجود نیایید.

نتانیاهو همچنین از رئیس‌جمهوری آمریکا دونالد ترمپ به خاطر آنچه که "رویکرد جدید برای بازگردادندن فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به پشت میز مذاکره" نامید، ستایش کرد.

حداقل بیست سال است که هدف تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا "راه حل دو دولت" است که ایجاد دولت مستقل فلسطین در کنار اسرائیل را تضمین می‌کند اما پرزیدنت ترامپ ویا دستیارانش تاکنون پایبندی خود به راه حل دو دولت را اعلاکم نکرده‌اند و تنها می‌گویند که تحقیق این خواسته در دست طرفین است تا از طریق مذاکرات صلح به آن دست یابند.