.
.
.

اسناد سازمان سیا همکاری اطلاعات ایران با القاعده را ثابت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، آرشیوی از اسناد و مدارک به دست آمده از محل قتل رهبر سابق القاعده که 6 پیش در جریان حمله کماندوهای آمریکایی به محل اختفای اسامه بن لادن، در «ابت آباد» پاکستان به دست آمده بود، را منتشر کرد.

رهبر القاعده روز چهارشنبه 1 نوامبر 2011 در محل اقامت مخفیانه‌اش در ابوت آباد پاکستان به دست نیروهای آمریکایی کشته شد.

اسناد به دست آمده شامل عکس‌هایی از صفحات یادداشت‌های روزانه رهبر القاعده، ویدئوی عروسی فرزندش حمزه و مدارک و اسناد دیگری شده است.

یکی از موارد مهمی که در اسناد به آن اشاره شده است همکاری القاعده با وزارت اطلاعات ایران و هماهنگی این دو برای نقل و انتقال نیروهای القاعده از ایران به مناطق افغانستان و پاکستان است.

مسئولان سازمان سیا تاکید می‌کنند که اسناد بدست آمده ثابت می‌کند که روابطی مهمی میان ایران و القاعده برقرار بود .تماس‌های مستقیم و غیر مستقیم ایران با القاعده در این مدارک مشاهده شده است.

در یکی از این اسناد که شامل 19 صفحه می‌شود، آمده است: "ایران هر آنچه لازم بود در اختیار القاعده گذاشته است». از جمله کمک‌های ایران به القاعده «اموال، تسلیحات و آموزش در اردوگاه‌های نظامی حزب‌الله لبنان» بوده‌ است. ایران در ازای این کمک‌ها، از القاعده خواسته است که به منافع آمریکا در کشور پادشاهی سعودی و دیگر کشورهای خلیج حمله ‌کند.

بر اساس این اسناد، دستگاه‎های امنیتی و انتظامی و اطلاعاتی ایران همچنین سفر و رفت و آمد نیروهای القاعده را تسهیل کرده و برخی از آنها را پناه داده‌اند. ایران به «ابوحفص موریتانی» کمک کرد تا قبل از عملیات 11 سپتامبر برای دوستانش در داخل ایران پناهگاهی بیابد.

در نامه‌ای دیگر از «الحاج عثمان» نام مستعار مولوی «ازمرای»، یکی از رهبران القاعده، حمایت ایران از عملیات القاعده به وضوح بیان شده است. طوری که در یکی از نامه بن لادن آمده است، «ازمرای» نقش رابط بین القاعده و وزارت اطلاعات ایران را ایفا می‌کرد و طبق اسناد او از احترام ویژه‌ای نزد مسئولان اطلاعاتی ایران برخوردار بود.

دراین نامه عثمان به جزییاتی در باره بازگشت بعضی از افراد القاعده به ایران برای جمع‌آوری کمک‌های مالی و عضوگیری و ارتباط با مقامات امنیتی ایران اشاره می‌کند.

عثمان دراین نامه نوشته: «ما ترتیب بازگشت برادرمان یاسین الکردی به همراه عده‌ای دیگر را به ایران برای کمک‌های مالی و عضوگیری داده‌ایم او فردی مورد احترام ایرانیان است و ما بر او تاکید کرده‌ایم که ارتباط مستقیم میان آنها با او برقرار نشود و آنها نباید از محل یا جابجایی او مطلع شوند».

او همچنین نوشته است که پیش از ترک ایران، این مرد با مقامات امنیتی تماس گرفته و قرارشده که بدون اطلاع پاکستانی‌ها ترتیب اعزام او را بدهند. مقامات امنیتی در این تماس اطمینان داده‌اند که یاسین الکردی را آزاد خواهند شد.

در این نامه فاش شده که مقامات امنیتی ایران برای راضی کردن القاعده حاضر نشدند که ایمان اسامه بن لادن دختر همسرش نجوی غانم را به پادشاهی سعودی تحویل دهند. آنها بین رفتن به سوریه یا به پاکستان مخیر شدند.

در نامه عثمان آمده است: «آنها (ایران) گفته‌اند که ایمان هنوز در اختیار آنهاست و اجازه سفر به پادشاهی سعودی را نمی‌دهند. او می‌تواند به سوریه برود و یا پیش تو بیاید و ما ترجیح می‌دهیم که به سوریه برود و اگر این میسر نشد بعد او می‌تواند با خانواده برادر اسحاق پیش ما بیاید که برادران آزادشده را تحویل بگیرد».