.
.
.

سعودی: حمایت سازمان ملل از حوثی‌ها پذیرفتنی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل، روز چهارشنبه اول نوامبر 2017 میلادی در نشست کمیته سیاسی ویژه، گزارش یکی از کمیته‌های سازمان ملل درباره پرداخت 14 میلیون دلار از سوی این سازمان به نهادی که وزارت آموزش و پرورش یمن نامیده شده ولی در واقع نهادی وابسته به شبه‌نظامیان حوثی است و هزاران مین را در داخل خاک یمن و در مرزهای پادشاهی عربی سعودی کار گذاشته، به شدت محکوم کرد و خواستار تجدیدنظر این کمیته در گزارش و پرداختن به واقعیت‌های نادیده گرفته شده و الزام همه نهادهای بین‌المللی به قطعنامه‌های سازمان ملل از جمله قطعنامه 2216 شده و تاکید کرد که حمایت سازمان ملل امری غیرقابل پذیرش است و به هیچ شکلی نمی‌توان آن را توجیه کرد.

50 هزار مین در مرزهای یمن و سعودی

پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که نیروهای سرکش حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح بیش از 50 هزار مین در مرزهای یمن و پادشاهی عربی سعودی کارگزاری کرده و ده‌ها هزار مین دیگر نیز در شهرهای و روستاهای محل سکونت مردم یمن نصب کرده‌اند. حوثی‌ها همچنین در نزدیکی مرزهای آبی سعودی در دریای سرخ تعداد قابل توجهی مین دریایی کاشته‌اند. ریاض از نادیده گرفته شدن این حقایق در گزارش ارائه شده از سوی یکی از کمیته‌های سازمان ملل شدیدا ابراز تاسف کرد و آن را یک نادیده‌انگاری خطرناک درباره آنچه امنیت پادشاهی عربی سعودی را تهدید می‌کند، دانست.

به گزارش خبرگزاری واس، خبرگزاری رسمی پادشاهی عربی سعودی، هیات نمایندگی این کشور از تلاش‌های سازمان ملل به ویژه مرکز اقدامات مربوط به مین، در زمینه خنثی‌سازی مین‌ها و همچنین از تلاش‌های بین‌المللی برای تحقق استراتژی سازمان ملل در زمینه مین‌ها در دوره زمانی 2013 تا 2018 با هدف تامین سلامت ملت‌ها در برابر مین‌ها و بازمانده‌های جنگی که در راستای تحقق اهداف سازمان ملل برای توسعه پایدار در سال 2030 است تقدیر و تشکر کرد.

مین‌های دریای سرخ

هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل تاکید کرد که مین‌ها خطری برای همه جای جهان هستند و پادشاهی عربی سعودی از جمله کشورهایی است که ساکنانش و امنیت اراضی‌اش با خطر مین‌ها مواجه است، زیرا که شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای علی عبدالله صالح اقدام به کاشتن بیش از 50 هزار مین به صورت نامنظم در مناطق مرزی یمن و سعودی کرده‌اند. این نیروها همچنین اقدام به ساخت مین‌هایی کرده‌اند که شبیه سنگ‌ هستند و به سادگی می‌توان آنها در محیط زیست رها کرد و این موضوع خطر این مین‌ها را برای شهروندان صد چندان کرده است. علاوه بر این آنها ده‌ها هزار مین دیگر نیز در شهرها و روستاهای محل سکونت مردم یمن نصب کرده‌اند که در نتیجه آنها هزاران شهروند از جمله زن و کودک کشته و زخمی شده‌اند.

جنایات حوثی‌ها و نیروهای صالح تنها به کاشت مین در مناطق مسکونی و مرزی محدود نشده و آنها تعداد بی‌شماری مین در دریای سرخ و در نزدیکی مرزهای دریایی پادشاهی عربی سعودی و در نزدیکی سواحل میدی و جزیره تواک و دیگر مناطق مختلف کرده‌اند. این موضوع سلامت و امنیت دریانوردی بین‌المللی را تهدید کرده و نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل در این زمینه است.