.
.
.

پیشنهاد اربیل برای اداره مشترک گذرگاه‌های مرزی با بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه 2 نوامبر 2017 اعلام کردند، پیشنهادی را برای حل اختلاف برای کنترل گذرگاه‌های مرزی با بغداد ارائه دادند که به موجب آن گذرگاه‌ها با نظارت نیروهای ائتلاف بین المللی به طور مشترک توسط نیروهای دولت مرکزی و اقلیم کردستان کنترل شود.

منابع رسانه‌ای دو روز پیش گزارش دادند که جلسات هیئت‌های نظامی دولت مرکزی عراق و منطقه اقلیم کردستان همچنان ادامه دارد.

این منابع اعلام کرده بودند که طرفین به توافق نهایی نزدیک هستند.

این منابع همچنین افزودند که هیئت‌های نظامی بغداد و اربیل سومین جلسه خود را تحت نظارت ایالات متحده آمریکا برگزار کردند.

در این این نشست پیشنهاد شده بود که برای مدیریت و کنترل گذرگاه مرزی "ویشکابور" نیروهایی از دولت مرکزی عراق، نیروهای ائتلاف بین المللی و پشمرگه‌های اقلیم کردستان در آن منطقه مستقر شوند.

در این نشست همچنین پیشنهاد شد که نیروهای مشترک مناطق خارج از اقلیم کردستان که هنوز تحت کنترل پیشمرگه‌های کرد است، توسط نیروهای سه جانبه اداره شود.

در همین حال رسانه‌های عراق وابسته به دولت عراق اعلام کردند ، برغم وجود نقاط و دیدگاه‌های مشترک بین دو طرف اما تاکنون به توافق نهایی نرسیده‌اند.

اختلاف بر سر اداره گذرگاههای مرزی عراق میان دولت مرکزی بغداد و حکومت محلی اقلیم کردستان پس از برنامه همه‌پرسی شدت گرفت.دولت عراق می‌گوید کنترل مرزهای هر کشوری وظیفه دولت مرکزی است و از حقوق مسلم حاکمیت ملی به شمار می رود اما مسئولان اقلیم کردستان می‌گویند گذرگاههایی که به جغرافیای اقلیم مربوط است باید توسط این اقلیم اداره شود.