فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • چرا آمریکا از تلاش کُردهای عراق برای استقلال حمایت نکرد؟

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ایالات متحده آمریکا، همواره کُردها را هم‌پیمان خود دانسته و در سال‌های اخیر، آن‌ها را بخشی از ائتلاف خود علیه داعش بر شمرده و مورد حمایت آموزشی و تسلیحاتی خود قرار داد.

  از این رو کُردها انتظار داشتند که آمریکا در دولت دونالد ترامپ، با خواست تاریخی‌شان در اعلام استقلال، همراهی کند. اما آن‌چه پیش آمد، امیدهای‌شان را نقش بر آب و آرزوی کُردها را وارد تونلی تاریک کرد. چندین مقام مسئول کنونی و پیشین به «العربیه.نت» گفتند دولت ترامپ، پیامی واضح به دولت اقلیم کردستان ارسال و در آن تاکید کرد که زمان برای برگزاری همه‌پرسی استقلال، غیر مناسبت است زیرا اولویت‌های واشینگتن اکنون چیزی دیگر است.

  بریت مک گورک فرستاده ترامپ که در دولت‌های جورج بوش و باراک اوباما هم فعالیت کرده، در چند سفری که به صورت پیاپی به اربیل پایتخت اقلیم کردستان داشت، چند بار با مسعود بارزانی رئیس پیشین این اقلیم دیدار و با زبانی صریح به او گفت که واشینگتن از همه‌پرسی اقلیم حمایت نخواهد کرد کرد و این اقدام باید به تعویق بیافتد. بیش از یک منبع گفتند که با وجود این هشدارها، اما بارزانی بر برگزاری رفراندوم در تاریخی که خود تعیین کرده بود، اصرار داشت.

  دلایل واشینگتن

  یک مقام مسئول آمریکایی نظامی که پیشتر در آمریکا خدمت کرده بود، به «العربیه.نت» گفت: «یکی از مهم‌ترین دلایلی که آمریکا از کردها در تلاششان برای استقلال حمایت نکرد، گروه داعش است. دولت آمریکا، نخستین اولویت در عراق را شکست داعش می‌داند، به ویژه پس از موفقیت اخیری که نیروهای ائتلاف بین‌الملل و نیروهای عراقی در بیرون راندن این گروه از شهرها به دست آوردند و اکنون برای ایجاد حلقه محاصره امنیتی بر گرد باقی‌مانده جنگجویان این گروه و منعشان از ورود از راه مرز سوریه، تلاش می‌کنند. از این رو، همه‌پرسی مانع تمرکز بر شکست داعش می‌شود».

  به گفته این مقام مسئول، دلیل دوم این است که همه‌پرسی، میان متحدان ایالات متحده، شکاف ایجاد می‌کند، به ویژه این‌که ترکیه، همه‌پرسی را تهدیدی برای موجودیت خود می‌داند و این بر نقش و همکاریش در ائتلاف بین‌الملل علیه داعش، تاثیر می‌گذارد.

  یک مقام مسئول در کاخ سفید آمریکا می‌گوید که دلیل سوم، حکم دادگاه قانون اساسی عراق است که همه‌پرسی را غیر قانونی دانست و بدین ترتیب، دولت اقلیم کردستان، با دولت مرکزی عراق که واشینگتن از آن حمایت می‌کند، وارد تنش شد. دولت عراق، وحدت ارضی این کشور را، سرنوشت ساز می‌داند و نمی‌خواهد میان دو همپیمان که با قدرت از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، یعنی نیروهای عراقی و نیروهای پیشمرگه کُرد، شکاف ایجاد شود.

  به گفته این مقام مسئول، واشینگتن همچنین تصمیم نیروهای پیشمرگه برای ورود به مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد را، تصمیمی عاقلانه نمی‌داند، از این رو ورود نیروهای عراقی به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه و باز پس گرفتن‌شان از نیروهای پیشمرگه را، آمریکا اقدامی موجه می‌داند.

  به گفته او، دولت ترامپ خواهان حل اختلاف میان دو هم‌پیمانش در سریع‌ترین زمان ممکن است، از این رو تلاش می‌کند روند گفت‌وگو میان دو طرف را تسهیل کند و نقش کردهای عراق اکنون باید بر رمی مشارکت در انتخابات پارلمانی متمرکز شود تا عدم منزوی کردن آن‌ها تامین شده و بتوانند نقشی تاثیر گذار در نقشه سیاسی آینده عراق، ایفا کنند.


  تبلیغات