فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حماس کنترل گذرگاه‌های مرزی غزه با مصر و اسرائیل را تسلیم دولت فلسطینی کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گروه فلسطینی حماس چهارشنبه 1 نوامبر، گذرگاه‌های مرزی با مصر و اسرائیل را تحویل دولت خودگردان فلسطینی داد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، نظمی مهنا یکی از مقام‌های مسئول در دولت فلسطین و همتایش در حماس، توافق‌نامه انتقال مسئولیت گذرگاه را امضا کردند. این توافق‌نامه، آزمایشی برای توافق آشتی فلسطینی به شمار می‌آید که ماه گذشته به امضا رسید.

  خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده که گروه حماس، تسلیم کنترل گذرگاه‌های مرزی نوار عزه با اسرائیل و مصر را به دولت خودگردان فلسطینی آغاز کرد. این اقدام در چارچوب توافقی صورت می‌گیرد که به منظور پایان دادن به 10 سال شکاف میان فلسطینی، مصر میانجی‌ آن شد.

  بنا بر این گزارش، کارمندان دولت خودگردان فلسطینی، وارد گذرگاه‌های مرزی اریز و کرم بوسالم با اسرائیل و گذرگاه رفح با مصر شدند. در همین حال کارمندان حماس، وسایل خود را جمع کرده و با اتوبوس، گذرگاه‌ها را ترک کردند.

  حسین الشیخ رئیس امور مدنی فلسطین پیشتر گفته بود که دولتی آشتی ملی فلسطینی، خود را برای در دست گرفتن کنترل گذرگاه‌های نوار غزه برپایه توافق‌های صورت گرفته میان دو گروه فتح و حماس، آماده می‌کند.

  او افزود اواسط ماه نوامبر با هماهنگی دولت مصر، از سر گیری فعالیت طبیعی گذرگاه رفح، اعلام خواهد شد.

  یک هیئت مصری به ریاست سامی مراد سفیر مصر در دولت خودگردان فلسطینی هم برای نظارت بر روند تسلیم کنترل گذرگاه‌ها به دولت، حضور یافت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران