.
.
.

پس از 27 سال نخستین هواپیمای مسافربری سعودی در فرودگاه بغداد نشست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هواپیمای خطوط هوایی سعودی برای نخستین بار پس از 27 سال، شامگاه دوشنبه 30 اکتبر، در فرودگاه بین‌المللی بغداد به زمین نشست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عباس سعد الخفاجی مدیر روابط عمومی هواپیمایی مسافربری عراق در این باره گفت: «هواپیمای خطوط مسافربری سعودی شامگاه دوشنبه حدود ساعت 22 در فرودگاه بین‌المللی بغداد فرود آمد».

او افزود: «مدیر هواپیمایی غیر نظامی سعودی، مدیر خطوط هواپیمایی سعودی و سفیر عراق در سعودی، از جمله مسافران این هواپیما بودند».

این هواپیما از فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در شهر جده مشرف بر دریای سرخ، به سمت بغداد به پرواز در آمد. دو هفته پیش از آن، هواپیمای خطوط هوایی ارزان قیمت «فلای ناس» برای نخستین بار از سال 1990 از ریاض به بغداد پرواز کرد.

پرواز هواپیماها میان عراق و سعودی از اوت 1990 پس از حمله نظامی عراق به کویت، تعلیق شد.

الخفاجی گفت که از مسافران این پرواز، به روش‌های معمولی و پروتکلی استقبال شد.

او افزود: «به همین مناسبت از هیئت سعودی به گرمی استقبال شد. سخنرانی‌هایی هم بر ضرورت همکاری نزدیک‌تر میان دو کشور و تلاش برای برپایی مقصدهای جدیدی برای خطوط هوای سعودی در عراق، ایراد شد».

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، قرار است خطوط هوایی سعودی روزانه دو پرواز یک طرفه (هفته‌ای 28 پرواز) به عراق داشته باشد.

از زمان بازگشایی گذرگاه مرزی میان عراق و سعودی در ماه اوت گذشته، نخستین نشانه‌های نزدیکی میان دو کشور، پدیدار شد.

یک هفته پیش، ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق را به حضور پذیرفت. این دیدار در چارچوب نخستین جلسات شورای هماهنگی اقتصادی مشترک که به منظور توسعه روابط استراتژیک میان ریاض و بغداد تشکیل شده، صورت گرفت.