.
.
.

مذاکرات آستانه 7...خبرهایی از وساطت میان رژیم اسد و مخالفان سوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از جلسه‌های متعدد میان کشورهای روسیه، ترکیه و ایران یعنی کشورهای ضمانت کننده مذاکرات دورۀ هفتم آستانه که روز یکشنبه برگزار شد، منابع از آستانه گزارش دادند که زمینه گفتگوهای مستقیم میان مخالفان سوری و دولت این کشور در روزهای دوشنبه و سه شنبه آماده شده است.

برخی منابه دیپلماتیک سخن از ایجاد زمینه‌ای مناسب برای آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت سوریه و مخالفان سوری کردند.

طبق این منابع در این مذاکرات بیشتر بر پرونده‌های سنگین، مانند پرونده بازداشت شدگان و ربوده شدگان از نیروهای مخالف سوری متمرکز خواهد بود.

برغم عدم وجود آماری رسمی از تعداد بازداشت شدگان و زندانیان اما سازمان‎های بین‌المللی حقوق بشر از ده ها هزار زندانی در بازداشتگاهها و زندان‌های سوریه خبر می‌دهند.نهادهای بین المللی می گویند بسیاری از مخالفان در اثر شکنجه کشته شده‎اند.

در این گفتگوها قرار شده که بلافاصله پس از تکمیل مذاکرات در باره پرونده زندانیان یک هیئت بی طرف از نمایندگان دولت اسد و مخالفان پرونده زندانیان را دنبال کند و لیستی از زندانیان سیاسی باقی مانده در زندانهای اسد را به کشورهای ضمانت کننده صلح ارائه دهند.

برخی منابع در آستانه می گویند طرف روسی متحد اصلی دولت سوریه که نقش مهمترین بازیگر در مذاکرات آستانه را بازی می کند پیشنهاد تشکیل کمیته‌های آشتی را در دستور کار جلسات مذاکره ارائه داده است اما مخالفان پیشنهاد روسیه را مثبت نمی بینند به این دلیل که رژیم سوریه و متحد روسی آن رغم توافق آتش بس اما آنها همچنان به بمباران مناطق تحت کنترل مخالفان ادامه می دهند.

مخالفان سوری می‌خواهند پرونده‌های دیگری از جمله برطرف کردن محرومیت مناطق محاصره شده و رساندن کمک‌های دارویی و غذایی به این مناطق و همچنبن گسترش مناطق جدیدی به محدوده مناطق بدون درگیری در این مذاکرات بررسی شود.