.
.
.

بارزانی در سخنرانی کناره‌گیری: همه‌پرسی استقلال کردستان را نمی‌توان محو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق شامگاه 29 اکتبر در سخنرانی خدا حافظی از ریاست اقلیم تاکید کرد که همه‌پرسی استقلال اقلیم از عراق را نمی‌توان محو کرد.

بارزانی گفت که همه‌پرسی، تنها راه حل همه مشکلات میان بغداد و اربیل بود و با توافق همه گروه‌های سیاسی در اقلیم کردستان برگزار شد.

او همه‌پرسی را اقدامی مسالمت آمیز توصیف کرد و گفت که این اقدام، حامل اهدافی ستیزه‌جویانه علیه عراق نبود.

بارزانی در عین حال گفت که نمی‌توان همه‌پرسی استقلال را محو کرد.

او گفت که ارتش عراق بارها از هم فروپاشید اما کردستان از آن اوضاع استفاده نکرد. او افزود که نیروهای کُرد در جنگ با داعش، هزینه‌های زیادی پرداختند.

بارزانی همچنین از عملیات نظامی نیروهای عراقی پس از برگزاری همه‌پرسی انتقاد کرد. او با اشاره به برخی از احزاب کُرد از جمله حزب اتحادیه میهنی کردستان گفت: «رقبای ما که کرکوک را تسلیم نیروهای عراقی کردند، مرتکب خیانت شدند».

او گفت: «خیانت تسلیم کرکوک شکاف بزرگی (در کردستان) ایجاد کرد».

او در عین حال گفت که نیروهای پیشمرگه، برخی مواضع خود را به صورت مسالمت آمیز تخلیه کردند تا با نیروهای ارتش عراق و حشد الشعبی درگیر نشوند.

بارزانی گفت که عراق دیگر به حقوق کردها ایمان ندارد و از همه‌پرسی به عنوان بهانه‌ای برای حمله به کردستان استفاده می‌کند.

او افزود: «تلاش کردیم جلوی خونریزی را بگیریم اما نیروهای عراقی و نیروهای حشد الشعبی، با استفاده از اسلحه آمریکایی به پیشروی خود ادامه دادند».

بارزانی تاکید کرد که به هیچ وجه با ادامه حضورش در سمت ریاست اقلیم پس از اول نوامبر آینده، موافق نیست.

او با اشاره به مشارکت شبه‌نظامیان شیعه عراقی حمایت شده از سوی ایران موسوم به «حشد الشعبی» در عملیات باز پس گیری کنترل مناطق مورد مناقشه از نیروهای پیشمرگه کُرد، گفت: «حشد الشعبی بارها تلاش کرد میان ارتش عراق و نیروهای کُرد، درگیری ایجاد کند».

او افزود: «حشد الشعبی برای چیره شدن بر ما، از تانک‌های آمریکایی استفاده کرد».

بارزانی از بغداد خواست مذاکراتی جدی برپایه قانون اساسی با اربیل آغاز کند و با هرگونه به گفته او «طرح برای زیر پا گذاشتن کرامت اقلیم کردستان» مخالفت کرد.

این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر روی می‌دهد، اقدامی که با وجود مخالفت‌های گسترده داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفت. در نهایت هم اقلیم کردستان اعلام کرد بیش از 92 درصد از شرکت کنندگان در همه‌پرسی، به استقلال از عراق رای دادند.

در واکنش به همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2014 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند. پس از آن نیروهای کُرد از تمام مناطق کرکوک، میدان‌های نفتی، سنجار، بعشیقه و خانقین، عقب نشینی کردند.

از همان هنگام، حزب دمکرات کردستان که ریاست آن را بارزانی بر عهده دارد، حزب اتحادیه میهنی کردستان را به «خیانت» به دلیل صدور فرمان عقب نشینی نیروهایش از کرکوک، متهم کرد.