.
.
.

پارلمان کردستان برای تقسیم وظایف بارزانی تشکیل جلسه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان کردستان قرار است روز یکشنبه تشکیل جلسه بدهد تا در باره تقسیم وظایف رییس اقلیم کردستان بین سه قوه قضاییه، مجریه و مقننه گفتگو کند.

منابع پارلمانی کرد گفتند دو حزب «حرکت تغییر» و «جماعت اسلامی» که جلسات پیشین پارلمان را بایکوت کرده بودند در این جلسه شرکت خواهند کرد.

مهلت ۲۴ ساعته برای تشکیل کمیته بررسی مناطق مورد اختلاف بین بغداد و اربیل به دلیل اختلاف نظر در باره صلاحیت افراد این کمیته از سوی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق و مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان تمدید شد.

این کمیته قرار است در باره مناطق مورد اختلاف مخمور، الکویر، زمار، ربیعیه، شیخان، الحمدانیه و تلکیف تصمیم گیری کند. گذرگاه فیشخابور به دلیل اصرار بغداد برای کنترل آن و مخالفت اربیل در این کمیته مطرح نخواهد شد.

گذرگاه فیشخابور از توابع زاخو در استان دهوک بر اساس قانون اساسی عراق یکی از مناطق اقلیم کردستان است و اشغال آن از سوی بغداد می‌تواند به درگیری‌های بیشتر بین بغداد و اربیل بیانجامد.

منابع پارلمان کردستان گفتد که در ساعات آینده پارلمان تشکیل جلسه می‌دهد تا به بحث در باره خطرهایی که اقلیم و ریاست آن را تهدید می‌کند به بحث بپردازد و ممکن است اختیارات ریاست اقلیم را بین پارلمان و دولت تقیسم کند و قرار است که مسعود بارزانی برای دوره بعدی که ما دیگر آغاز می‌شود کاندید ریاست اقلیم نشود.

در همین حال سرلشگر عثمان الغانمی، رییس ستاد ارتش عراق گفت در دیدار هیات‌های نمایندگی بغداد و اربیل که با حضور آمریکاییان برگزار شد پیشرفت‌هایی بدست آمده است.

یک مقام کرد گفت که مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق دوره ریاست خود را بعد از ۱ نوامبر تمدید نخواهد کرد.

این مقام گفت که بارزانی طی نامه‌ای از پارلمان کردستان خواسته است تا وظایف ریاست اقلیم را بین دولت، پارلمان و قوه قضاییه تقسیم کند.

بارزانی ریاست اقلیم کردستان را در سال ۲۰۰۷ بدست گرفت و در سال ۲۰۱۳ پارلمان کردستان، بعد از حمله داعش و تصرف مناطق وسیعی از عراق و بهم‌ریختگی به وجود آمده، ریاست بارزانی را بدون برگزاری انتخابات تمدید کرد.

در ۲۵ سپتامبر، به اصرار بارزانی همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق، با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه ای و بین‌المللی برگزار شد و در اثر آن کردها از نظر سیاسی در تنگنا قرار گرفتند و مناطق وسیعی را که در اختیار داشتند از دست دادند.