.
.
.

وزیر خارجه سعودی: اقدامات حوثی‌ها‌ باعث تحمیل گزینه نظامی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی، روز یکشنبه 29 اکتبر 2017 گفت که اقدامات شبه نظامیان حوثی در یمن و نقض‌ حقوق دیگر شهروندان این کشور پس از کودتا باعث تحمیل کردن راه حل نظامی شد.

الجبیر که برای وزرای خارجه و روسای ستاد ارتش‌ کشورهای عضو ائتلاف عربی سخن می‌گفت، افزود:«ایران همچنان به قاچاق اسلحه برای حوثی‌ها و صالح ادامه می‌دهد تا از این طریق همه راه حل‌های سیاسی مسالمت آمیز برای یمن را با شکست مواجه کند».

الجبیر تاکید کرد:«ما به ملت یمن کمک خواهیم کرد همان طوری که تاکنون کمک کردیم، ائتلاف ما برای خشکاندن منابع تروریسم مصمم است».

وزیر خارجه سعودی افزود:«حوثی‌ها و صالح بیمارستان را برای بیماران ممنوع کردند و بیش از 4 میلیون یمنی را از تحصیل محروم کردند».

وزیر خارجه یمن: اولین دستاورد ائتلاف جلوگیری از دولت یمن بود

در همین حال عبدالمالک المخلافی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه یمن، گفت:« به لطف تلاش‌ ارتش ملی یمن و پشتیبانی نیروهای ائتلاف عربی، 80 درصد از زمین‌های یمن از کودتگران حوثی و صالح بازپس گرفته شد».

او افزود:«اولین نتایج عملیات ائتلاف عربی در یمن، جلوگیری و ممانعت از فروپاشی دولت یمن بود. هدف کودتا گران متلاشی کردن دولت قانون و برقرار کردن حاکمیت شبه نظامی و هرج و مرج بود».

المخلافی از جامعه بین المللی خواست تا با فشار بر ایران مانع دخالت گستاخانه این کشور در امور منطقه شوند.

المخلافی گفت که پیام دولت قانونی یمن و کشورهای ائتلاف عربی از اول پیام صلح بود ما دست‌هایمان را به سوی صلح دراز کردیم و امتیازهای که تا حالا به حوثی‌ها دادیم فقط با هدف تحقق صلح و ثبات در یمن بود.

المخلافی
المخلافی


المخلافی افزود:«گفتگو و مذاکره در باره پروژه فرقه‌گرایی مورد حمایت ایران غیر قابل قبول است و تنها راه حل برای پایان دادن به بحران یمن از ظریق روند صلح و اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت در این خصوص است».

المخلافی در پایان از تلاش های انسان دوستانه ملک سلمان و همچنین تلاش کشورهای ائتلاف برای نجات یمن تشکر کرد

رئیس ستاد ارتش سعودی:حمایت غیر نظامیان در جنگ از اولویت ماست

عبدالرحمان البنیان، رئیس ستاد ارتش سعودی که یکی از سخنرانان این نشست بود گفت، شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، امنیت پادشاهی سعودی را تهدید می کنند.

وی تاکید کرد که رهبری ائتلاف عربی مصمم است که سیطره دولت قانونی یمن را برهمه قلمرو یمن بسط کند.

ژنرال البنیان تأکید:«فرماندهان نیروهای ائتلاف عربی در عملیات خود در یمن با دقت تمام عملیات را انجام می دهند و همه اصول و قوانین بین‌المللی در جنگ علیه شبه‌نظامیان را رعایت می‌کنند ما تنها مواضع شبه نظامیان کودتاگر را بمباران می کنیم».

ژنرال عبدالرحمن البنيان رئيس ستاد ارتش سعودی
ژنرال عبدالرحمن البنيان رئيس ستاد ارتش سعودی


وی افزود:«ائتلاف اکنون دست ایران را در یمن قطع کرده و اجازه نفوذ را هرگز به آنها نخواهد داد».

البنیان از کشورهایی که با ائتلاف عربی هماهنگی و همکاری و حمایت می کنند تشکر و قدردانی کرد.

وزرای خارجه و رؤسای ستاد ارتش‌های اعضای ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن امروز یکشنبه در ریاض تشکیل جلسه دادند.

این نشست با هدف هماهنگی میان کشورهای ائتلاف عربی در تمامی فعالیت‌های بشردوستانه، سیاسی و نظامی و نیز برای اطمینان از تداوم عملیات تا تحقق اهداف تعیین شده از سوی این ائتلاف برگزار شده است.