.
.
.

بارزانی کناره‌گیری از ریاست اقلیم کردستان از آغاز ماه آینده میلادی را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام یکشنبه 29 اکتبر در نامه‌ای به پارلمان اقلیم اعلام کرد از اول ماه نوامبر آینده، در سمت خود باقی نخواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، بارزانی در نامه خود اعلام کرد: «پس از اول نوامبر، به حضور در این سمت ادامه نخواهم داد. با ادامه حضور در ریاست اقلیم مخالف هستم و اصلاح قانون ریاست اقلیم و تمدید دوره ریاست، جایز نیست».

بارزانی از پارلمان خواست اقدام‌های لازم را برای پر کردم خلا ریاست اقلیم پس از پایان دوره ریاستش، اتخاذ کند.

پارلمان اقلیم کردستان یکشنبه جلسه‌ای پشت درهای بسته برای بحث بر سر توزیع اختیارات رئیس اقلیم میان قوای سه‌گانه قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی، برگزار کرد.

جلسه به مدت یک ساعت پس از اختلاف بر سر توزیع اختیارات، تعلیق شد و پس از آن برای ادامه بحث و خواندن نامه بارزانی، از سر گرفته شد.

این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر روی می‌دهد، اقدامی که با وجود مخالفت‌های گسترده داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفت. در نهایت هم اقلیم کردستان اعلام کرد بیش از 92 درصد از شرکت کنندگان در همه‌پرسی، به استقلال از عراق رای دادند.

در واکنش همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2014 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند. پس از آن نیروهای کُرد از تمام مناطق کرکوک، میدان‌های نفتی، سنجار، بعشیقه و خانقین، عقب نشینی کردند.