.
.
.

ائتلاف عربی بر حمایت از دولت قانونی و رویارویی با حوثی‌ها تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعضای ائتلاف عربی اعلام کردند که کشورهای ائتلاف عربی در پاسخ به دعوت رسمی دولت قانونی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی برای مقابله با شبه نظامیان کودتاگران حوثی که با اشغال صنعا برای فروپاشی دولت یمن تلاش می کردند، به رویارویی با کودتاگران برخاستند.

وزرای کشورهای عضو ائتلاف تاکید کردند که اقدامات آنها قانونی و منسجم با همه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای امنیت به ویژه قطعنامه شماره 2216 صورت گرفته است.

شرکت کنندگان در این نشست اقدامات کودتاگران حوثی در کشتار مردم یمن، ویرانی ناشی از جنگ، گرسنگی، نابودی زیر بناهای اقتصادی این کشور و تهدید استقرار و ثبات کشورهای منطقه بویژه پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی و بحرین و همچنین تهدید فعالیت‌های کشتیرانی در باب المندب را محکوم کردند.

اعضای کشورهای ائتلاف عربی در پایان با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر بر مقابله با اقدامات خصمانه حوثی‌ها تاکید کردند.

این کشورها همچنین بر ادامه رویارویی با گروه تروریستی القاعده و دیگر گروههای تروریستی به هدف حفط ثبات و استقرار منطقه ادامه خواهند داد.

در همین حال عبدالمالک المخلافی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه یمن، گفت:« به لطف تلاش‌ ارتش ملی یمن و پشتیبانی نیروهای ائتلاف عربی، 80 درصد از زمین‌های یمن از کودتگران حوثی و صالح بازپس گرفته شد».

او افزود:«اولین نتایج عملیات ائتلاف عربی در یمن، جلوگیری و ممانعت از فروپاشی دولت یمن بود. هدف کودتا گران متلاشی کردن دولت قانون و برقرار کردن حاکمیت شبه نظامی و هرج و مرج بود».

المخلافی از جامعه بین المللی خواست تا با فشار بر ایران مانع دخالت گستاخانه این کشور در امور منطقه شوند.

المخلافی گفت که پیام دولت قانونی یمن و کشورهای ائتلاف عربی از اول پیام صلح بود ما دست‌هایمان را به سوی صلح دراز کردیم و امتیازهای که تا حالا به حوثی‌ها دادیم فقط با هدف تحقق صلح و ثبات در یمن بود.

المخلافی افزود:«گفتگو و مذاکره در باره پروژه فرقه‌گرایی مورد حمایت ایران غیر قابل قبول است و تنها راه حل برای پایان دادن به بحران یمن از ظریق روند صلح و اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت در این خصوص است».

المخلافی در پایان از تلاش های انسان دوستانه ملک سلمان و همچنین تلاش کشورهای ائتلاف برای نجات یمن تشکر کرد.

عبدالرحمان البنیان، رئیس ستاد ارتش سعودی که یکی از سخنرانان این نشست بود گفت، شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، امنیت پادشاهی سعودی را تهدید می کنند.

وی تاکید کرد که رهبری ائتلاف عربی مصمم است که سیطره دولت قانونی یمن را برهمه قلمرو یمن بسط کند.

ژنرال البنیان تأکید:«فرماندهان نیروهای ائتلاف عربی در عملیات خود در یمن با دقت تمام عملیات را انجام می دهند و همه اصول و قوانین بین‌المللی در جنگ علیه شبه‌نظامیان را رعایت می‌کنند ما تنها مواضع شبه نظامیان کودتاگر را بمباران می کنیم».