.
.
.

آغاز نشست هیئت مشترک بغداد-اربیل برای گفتگو در باره مناطق مورد اختلاف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق، روز شنبه 28 اکتبر اعلام کرد، جلسات تیم مشترک بغداد-اربیل برای مذاکره در باره خروج تدریجی نیروهای پیشمرگه از مناطق مورد اختلاف و استقرار نیروهای دولت مرکزی عراق به جای آنها در این مناطق آغاز شده است.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز جمعه دستور متوقف کردن هر نوع عملیاتی از سوی نیروهای نظامی را به مدت 24 ساعت صادر کرد. العبادی گفته است این اقدام برای جلوگیری از خونریزی میان مردم این کشور از کرد و عرب و برای جلوگیری از در گیری اتخاذ شده است.

العبادی افزود:« این گام به تیم مشترک متشکل از بغداد و اربیل این فرصت را خواهد داد تا برای استقرار نیروهای فدرال عراق در تمامی مناطق مورد نزاع به ویژه مناطق مرزی با ترکیه و ایران و سوریه، هماهنگی کنند.

الحدیثی به خبرگزاری فرانسه گفته است که وظیفه تیم مشترک ایجاد زمینه برای استقرار نیروهای فدرال در مناطق مرزی بدون درگیری است.

او فزود:«جلسات مشاوره و هماهنگی بین رهبران نیروهای فدرال و پیشمرگه‌‍‌ها برای استقرار تدریجی نیروهای دولت مرکزی در این مناطق تشکیل شده است».

تنش میان بغداد و اربیل از یک ماه پیش پیش یعنی از زمانی که همه پرسی برای استقلال کردستان از عراق به راه افتاد افزایش یافت.

گفتنی است که اغلب مردم کردستان در این همه‌پرسی به استقلال رای دادند اما دولت مرکزی عراق آن را غیر قانونی و مخالف قانون اساسی این کشور دانست.

روز پنجشنبه جنگجویان کرد و نیروهای عراقی در نزدیک مرز با ترکیه برای کنترل خط لوله به بندر جیهان با هم درگیر شده و مواضع یکدیگر را با آتش سنگین توپخانه هدف قرار دادند.