فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عکسی متعلق به کلاس آموزش موسیقی در مدرسه‌ای سعودی با قدمت 57 سال

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  تصویری متعلق به 6 دهه پیش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که بیش از 20 دانش‌آموز کلاس موسیقی یک مدرسه در پادشاهی عربی سعودی را نشان می‌دهد.

  کاربران سعودی فضای مجازی تصویری را منتشر کرده‌اند که دانش‌آموزان مدرسه‌ای در منطقه ثغر جده را نشان می‌دهد که در دهه 60 میلادی در حال نواختن آلات مختلف موسیقی از جمله پیانو، گیتار، ویولن، دف، طبل و دیگر آلات موسیقی هستند.

  مدارس نمونه منطقه الثغر در سال 1960 میلادی توسط فردی به نام محمد عبدالصمد فدا تاسیس شد و به یک الگوی آموزشی و آکادمیک که با الگوهای آموزشی رایج تفاوت داشت، تبدیل شد. در این مدارس، موسیقی به عنوان یک واحد درسی به مواد درسی اضافه شد و یک نوازنده پیانو از مصر به جده آمد تا در این مدارس موسیقی تدریس کند.

  مدارس نمونه ثغر ارتباط تنگاتنگی با جامعه داشته و هر هفته مراسم فرهنگی، نمایشگاه و شب‌های موسیقی برگزار می‌کردند.

  کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر دیگری از مدارس موسیقی در پادشاهی عربی سعودی تاکید کرده‌اند که این موضوع، چیز جدیدی نیست و از دهه‌ها پیش تدریس موسیقی در مدارس سعودی انجام می‌شد. این کاربران موسیقی را عاملی برای توازن روحی و روانی کودکان و افزایش توان ذهنی و بهبود رفتارها آنها دانسته‌اند.

  پکلاس‌های موسیقی مدارس ثغر روزهای پنج‌شنبه برگزار می‌شد و دانش‌آموزان نت‌نویسی و نت‌خوانی را می‌آموختند. این مدارس یک گروه موسیقی نیز داشتند که همه سرودهای ملی را می‌نواخت و وظیفه استقبال مهمانان خارجی و روسای جمهوری دیگر کشورها را بر عهده داشت. دانش‌آموزان این مدرسه در مراسم استقبال از اسماعیل الزهری، رئیس‌جمهوری سابق سودان، حبیب بورقیبه، رئیس‌جمهوری سابق تونس، شارل الحلو، رئیس‌جمهوری سابق لبنان و همچنین مراسم استقبال از محمد علی کلی، بوکسور سرشناس آمریکایی حضور داشته و سرودهای ملی این کشورها را نواختند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران