فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حشد الشعبی: نتایج همه‌پرسی اقلیم کردستان باید لغو شود نه تعلیق

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  احمد الاسدی سخنگوی نیروهای حشد الشعبی (َبه‌نظامیان شیعه عراقی پشتیبانی شده از سوی ایران) گفت که پیشنهاد اقلیم کردستان برای «تعلیق نتایج همه‌پرسی استقلال از عراق» ارزشی ندارد و این نتایج باید «لغو» شود نه «تعلیق».

  سخنگوی حشد الشعبی چهارشنبه 25 اکتبر به خبرگزاری فرانسه گفت: «این پیشنهاد هیچ ارزشی ندارد، تعلیق به معنی به رسمیت شناختن همه‌پرسی است، خواست دولت عراق روشن است یعنی لغو نتایج همه پرسی».

  الاسدی افزود: «استقرار نیروهای عراقی در مناطق مورد مناقشه، ارتباطی با لغو همه پرسی ندارد بلکه مصوبه پارلمان عراق است».

  دولت اقلیم کردستان عراق و در راستای فرونشاندن تنش با دولت مرکزی این کشور، با تعلیق نتایج همه‌پرسی استقلال موافقت کرد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، دولت اقلیم کردستان عراق طی بیانیه‌ای که بامداد چهارشنبه ۲۵ اکتبر صادر کرد، خواستار توقف عملیات نظامی و آتش بس فوری میان نیروهای دولتی و نیروهای پیشمرگه کُرد شد.

  دولت اقلیم کردستان همچنین پیشنهاد کرد تا نتایج همه پرسی استقلال تعلیق شده و گفت‌وگو میان دولت اقلیم و دولت مرکزی عراق در چارچوب قانون اساسی آغاز شود.

  این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر با وجود مخالفت‌های گسترده داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی روی می‌دهد. در واکنش همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2014 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند. پس از آن نیروهای کُرد از تمام مناطق کرکوک، میدان‌های نفتی، سنجار، بعشیقه و خانقین، عقب نشینی کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران