فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بغداد: مسعود بارزانی با استعفا از ریاست اقلیم کردستان موافقت کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خبرگزاری رسمی عراق به نقل از یک «منبع سیاسی» که هویتش را فاش نکرد، چهارشنبه 25 اکتبر اعلام کرد که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، با استعفا از سمت خود و تشکیل دولت نجات ملی، موافقت کرد.

  بنا بر این گزارش، شرط بارزانی برای استعفا این است که نچیروان بارزانی برادر زاده‌اش، ریاست دولت نجات ملی را بر عهده گیرد.

  این منبع سیاسی ادامه داد: «طرف‌های ذی‌ربط بر بارزانی برای استفعا و تشکیل دولت نجات ملی، فشار می‌آورند... تمدید دوره بارلمان در جلسه روز سه‌شنبه، در همین راستا صورت گرفت».

  این منبع افزود: «بارزانی به حزبش ابلاغ کرد که استفعا خواهد داد یا از راه پارلمان، ریاستش را لغو خواهد کرد تا گفته نشود در نتیجه فشارهای بین‌المللی و محلی استعفا داده است».

  او تاکید کرد: «بارزانی با استعفا موافقت کرده اما تا کنون زمان این اقدام را اعلام نکرده است». او پیش بینی کرد این اقدام ظرف 48 ساعت آینده صورت گیرد.

  این در حالی است که دولت اقلیم کردستان عراق و در راستای فرونشاندن تنش با دولت مرکزی این کشور، با تعلیق نتایج همه‌پرسی استقلال موافقت کرد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، دولت اقلیم کردستان عراق طی بیانیه‌ای که بامداد چهارشنبه ۲۵ اکتبر صادر کرد، خواستار توقف عملیات نظامی و آتش بس فوری میان نیروهای دولتی و نیروهای پیشمرگه کُرد شد.

  دولت اقلیم کردستان همچنین پیشنهاد کرد تا نتایج همه پرسی استقلال تعلیق شده و گفت‌وگو میان دولت اقلیم و دولت مرکزی عراق در چارچوب قانون اساسی آغاز شود.

  پیش از این شماری از احزاب اقلیم کردستان در بیانیه‌ای، خواستار کناره‌گیری مسعود بارزانی شده بودند.

  این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر روی می‌دهد. در واکنش همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2014 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند. پس از آن نیروهای کُرد از تمام مناطق کرکوک، میدان‌های نفتی، سنجار، بعشیقه و خانقین، عقب نشینی کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران