فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سخنان محمد بن سلمان درباره ساخت سترگ‌ترین شهرک سرمایه‌ گذاری جهان در سعودی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود ولیعهد پادشاهی عربی سعودی در سخنانی درباره پروژه شهرک سرمایه‌گذاری «نیوم» تاکید کرد که محور و بزرگترین عامل در این پروژه، انسان سعودی است.

  شاهزاده محمد بن سلمان که سه‌شنبه 24 اکتبر در برنامه «گفت‌وگوی نیوم با ولیعهد سعودی» در حاشیه کنفرانس «ابتکار عمل آینده سرمایه‌گذاری» در ریاض سخن می‌گفت، تاکید کرد فرصت‌هایی که پروژه «نیوم» فراهم می‌آورد، تقریبا «خیالی» است.

  او حجم سرمایه‌گذاری خارجی در این پروژه را حدود 100 میلیارد دلار و ظرفیت سرمایه‌گذاری را 500 میلیارد دلار برآورد کرد.

  ولیعهد سعودی ادامه داد: «10 درصد از بازرگانی جهانی از دریای سرخ عبور می‌کند و این بر طبیعیت بسیار زیبا و دل‌انگیز این منطقه که از دره‌ها، جنگل‌ها، جزیره‌ها و کوه‌های خوش آب و هوا و معتدل تشکیل شده، افزوده می‌شود».

  شاهزاده محمد بن سلمان گفت: «تمام شرایط برای موفقیت پروژه و خلق اقدامی سترگ و نوین، فراهم است. مهمترین عامل، خواست و اراده ملت سعودی است. مردم ارزش‌های زیادی را حمل می‌کنند زیرا در صحرا زندگی کرده‌اند، مهمترین ویژگی آن‌ها هوشمندی است که برای آن‌ها امکان سازگاری با زندگی در صحرا را فراهم آورد. همچنین از انگیزه و اراده‌ای عظیم برخوردارند که باعث می‌شود تا به هرچه می‌خواهند برسند».

  او افزود: «به طور خلاصه بگویم، نیوم همچون تفاوت میان تلفن‌های قدیمی و تلفن‌های هوشمند است».

  شاهزاده محمد بن سلمان به اهمیت سوق الجیشی و استراتژیک مکان اجرای پروژه نیوم اشاره کرد و گفت: «بهترین منطقه در خاورمیانه برای استفاده از انرژی بادی است. همچنین برخوردار از تابش کافی خورشید برای تولید انرژی خورشیدی است. همچنین روزانه حدود 200 هزار بشکه نفت در این منطقه تولید می‌شود که باید منابع بزرگ گازی را هم به آن افزود».

  ولیعهد سعودی تاکید کرد: «منطقه بین‌المللی نیوم برای سرمایه‌گذاری آرزومندان است؛ آرزومندانی که می‌خواهند چیز جدیدی در جهان خلق کنند. جایی برای سرمایه‌گذاری‌های کلاسیک و سنتی در آن نیست».

  او به انتقال پروژه به نسل تازه‌ای از خدمات، راه‌سازی‌ها و بهداشت هم اشاره کرد و افزود: «همکاری خود را با شماری از شرکت‌ها برای استفاده از این توانایی‌های بزرگ به منظور منتقل کردن جهان به مکان جدید، آغاز کردیم. امروز مجموعه‌ای از دوستان را داریم که در دوره گذشته با آن‎‌ها همکاری کردیم. برخی از آن‌ها می‌خواهند با استفاده از تخته‌های خورشیدی سازه‌ای بزرگتر از دیوار عظیم چین بسازند تا بتوان استفاده از انرژی خورشید را توسعه داد».

  شاهزاده محمد بن سلمان یادآوری کرد، آن‌چه این شهر را برجسته می‌کند، طراحی از پیش است، زیرا به گفته او، مسائل بسیاری در شهر رعایت خواهد شد، به طور مثال آیا در این شهر از خودرو یا این که از وسایل نقلیه دیگری استفاده خواهد شد.

  او تاکید کرد: «هیچ کس در جهان نمی‌تواند نیوم بسازد مگر آن‌که شهری را به طور کامل ویران کند و سپس شهری همچون نیوم بسازد».

  او توضیح داد: «بخش‌هایی کلاسیک و سنتی همچون بخش‌های رفاهی وجود دارد که در نیوم ارائه خواهد شد اما به شکلی متفاوت. پروژه‌های غیر معمولی همچون بایوتک و روتک هم وجود دارد. می‌خواهیم در این بخش‌ها، سهم خوبی در جهان داشته باشیم».

  او یادآور شد که این پروژه، سامانه‌های جدیدی را به کار خواهد گرفت که سرمایه‌گذاران را تشویق خواهد کرد و این نخستین باری است که نظام‌ها و قوانین برپایه خواسته‌های سرمایه‌گزاران و بازرگانان وضع خواهد شد».

  شاهزاده محمد بن سلمان گفت: «مبتکران و افراد با استعداد از همه جهان را برای ساخت چیزی متفاوت، گردهم خواهیم آورد. شهر بر پایه مدرن‌ترین روش‌ها، ساخته خواهد شد».

  او تاکید کرد: «فرصت‌ها در نیوم خیالی است، می‌خواهیم جایی در آینده جهان رزرو کنیم».

  برنامه‌های نخستن روز از کنفرانس «ابتکار آینده سرمایه‌گذاری» سه‌شنبه 24 اکتبر در ریاض پایتخت سعودی زیر نظر خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آغاز شد.

  این همایش، در نوع خود در جهان نخستین است.

  مراسم افتتاحیه کنفرانس به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و با مشارکت نخبگان، شماری از رهبران جهان، سرشناسان در زمینه سرمایه‌گذاری، مدیران بازرگانی و شخصیت‌های آکادمیک برگزار می‌شود.

  هدف از برگزاری این ابتکار عمل، بحث بر سر طرح استراتژیک تحول ملی در پادشاهی سعودی است که یکی از پایه‌های اصلی تحقق دورنمای 2030 است.

  شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی و رئیس صندوق ذخیره ملی این کشور، روز سه‌شنبه از پروژه بزرگی پرده‌برداری کرد که «نیوم» نام‌گذاری شده و هدف از آن سرمایه‌گذاری 500 میلیارد دلاری در 9 زمینه و در قالب یک شهرک ویژه است.

  پروژه نیوم بخشی از چشم‌انداز 2030 سعودی برای کاهش اتکاء این کشور به درآمدهای نفتی و تبدیل سعودی به یک الگوی جهانی در زمینه‌های مختلف زندگی و جذب صنایع و فن‌آوری‌های پیشرفته است. با حکم ولی‌عهد سعودی کلاوس کلینفیلد به عنوان مدیر اجرایی پروژه نئوم تعیین شد.

  موقعیت جغرافیایی این پروژه عظیم در نقطه ورودی پل ملک سلمان، که آسیا و آفریقا را به هم وصل می‌کند، خواهد بود و این موضوع جایگاه و ارزش اقتصادی پروژه نئوم را افزایش خواهد داد. بخش‌‌هایی از این پروژه در خاک کشورهای مصر و اردن ساخته خواهد شد و نخستین منطقه ویژه‌ای خواهد بود که سه کشور را در بر خواهد گرفت.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران