فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • محمد بن سلمان از پروژه شهرک سرمایه‌گذاری مشترک میان سعودی، مصر و اردن پرده‌برداری کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی و رئیس صندوق سرمایه‌گذاری‌های عمومی این کشور روز سه‌شنبه 24 اکتبر 2017 از پروژه بزرگی پرده‌برداری کرد که "نیوم" نام‌گذاری شده و هدف از آن سرمایه‌گذاری 500 میلیارد دلاری در 9 زمینه و در قالب یک شهرک ویژه است.

  پروژه نیوم بخشی از چشم‌انداز 2030 سعودی برای کاهش اتکاء این کشور به درآمدهای نفتی و تبدیل سعودی به یک الگوی جهانی در زمینه‌های مختلف زندگی و جذب صنایع و فن‌آوری‌های پیشرفته در این پروژه است. با حکم ولی‌عهد سعودی کلاوس کلینفیلد به عنوان مدیر اجرایی پرووژه نیوم تعیین شد.

  سرمایه‌گذاری در 9 بخش

  ولی عهد سعودی در مراسم افتتاح این پروژه گفت: «منطقه نیوم روی 9 بخش سرمایه‌گذاری تخصصی که با آینده تمدن انسان در ارتباط هستند، تمرکز می‌کند. این 9 بخش شامل آینده آب و انرژی، آینده حمل و نقل، آینده بیوتکنولوژی، آینده غذا، آینده دانش‌های فنی و دیجیتال، آینده صنایع پیشرفته، آینده رسانه‌ها و تولیدات رسانه‌ای، آینده سرگرمی و آینده زندگی است. بخش آینده زندگی، به عنوان بخش اصلی و اساسی برای دیگر زمینه‌ها به شمار می‌رود. این سرمایه‌گذاری‌ها با هدف انگیزش و متنوع کردن اقتصاد، توانمندسازی صنایع، نوآوری و تحرک‌بخشی به صنایع محلی در سطح جهان انجام می‌شود».

  شاهزاده محمد بن سلمان افزود: «همه این امور باعث ایجاد فرصت‌های شغلی و مشارکت در افزایش درآمدهای محلی پادشهای سعودی خواهد شد. پروژ نیوم باعث جذب سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و سرمایه‌گذاری‌های دولتی خواهد شد. در سال‌های آینده نیز از طریق سرمایه‌‌‎گذاران محلی و جهانی و همچنین از طریق صندوق ذخیره ملی پادشاهی عربی سعودی 500 میلیارد دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری خواهد شد».

  منطقه اجرای این پروژه ویژگی‌های مهمی دارد که اصلی‌ترین آنها موقعیت سوق‌الجیشی آن است که محل تلاقی بهترین‌های قاره‌های آسیا، آفریقا، اروپا، آمریکا و جهان عرب است. این منطقه در شمال غرب پادشاهی سعودی واقع شده و 26 هزار و 500 کیلومتر مربع مساحت داشته و از شمال و غرب به طول 468 کیلومتر با دریای سرخ و خلیج عقبه کرانه دارد و از سمت شرق به کوه‌هایی با ارتفاع 2500 متر محدود می‌شود. این موضوع موجب به وجود آمدن آب و هوایی خنک در این منطقه می‌شود. وجود باد و نور خورشید، تمام انرژی مورد نیاز این پروژه را از طریق انرژی‌های سبز تامین می‌کند.

  از مهم‌ترین نکات پروژه نیوم این است که این پروژه در ساحل دریای سرخ و در جایی که حدود 10 درصد ازجریان تجارت جهانی حرکت می‌کند، ساخته می‌شود و به جریان اقتصادی بارز سعودی مبدل خواهد شد. موقعیت این پروژه در جایی است که می‌تواند مسیری برای مرتبط کردن سه قاره آسیا، اروپا و افریقا باشد. حدود 70 درصد سکان جهان حداکثر 8 ساعت با موقعیت پروژخ نیوم فاصله دارند و این موضوع می‌تواند بهترین‌های جهان را در زمینه‌های دانش، تحقیقیات، آموزش و تکنولوژی در این نقطه گرد هم آورد.

  پوستر پروژه نیوم پوستر پروژه نیوم

  منطقه ویژه بین 3 کشور

  موقعیت در نقطه ورودی پل ملک سلمان، که آسیا و آفریقا را به هم وصل می‌کند، خواهد بود و این موضوع جایگاه و ارزش اقتصادی پروژه نیوم را افزایش خواهد داد. بخش‌‌هایی از این پروژه در خاک کشورهای مصر و اردن ساخته خواهد شد و اولین منطقه ویژه خواهد بود که سه کشور را در بر می‌گیرد. توان مالی و سرمایه‌گذاری پادشاهی سعودی یکی از پایه‌های این پروژه است و این پروژه بر اساس اقتصاد سعودی بنا شده و تحت حمایت صندوق ذخیره ملی این کشور است، صندوقی که به یک صندوق جهانی با توان سرمایه‌گذاری شگرف مبدل شده و شبکه گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران در سرتاسر جهان را به هم مرتبط می‌کند.

  پروژه نیوم به مانند نقطه اتصال محورهای اقتصادی عمل کرده وسرمایه‌های جهانی را به خود جذب می‌کند و در دراز مدت صندوق ذخیره ملی سعودی از درآمدهای هنگفتی از این طرق کسب کرده و موجب تقویت اقتصاد پادشاهی عربی سعودی و سودآوری کلان برای سرمایه‌گذاران خواهد شد. این پروژه همچنین از خروج اموال و سرمایه‌های سعودی به خارج کشور جلوگیری کرده و به یکی از مهم‌ترین نقاط سرمایه‌گذاری در جهان تبدیل خواهد شد.

  سرمایه‌گذاری‌های جهانی

  جذب سرمایه‌گذاران جهانی به منطقه و مشارکت دادن آنها در ساخت و توسعه این پروژه یکی از مهم‌ترین پایه‌های موفقیت این پروژه است. مهم‌ترین عنصر در این زمینه جذابیت سرمایه‌گذاری است که می‌تواند رونق سرمایه و سودهی کلان را برای سرمایه‌گذاران در پی داشته باشد. این مهم از طریق تسهیل قوانین و مقررات برای سرمایه‌گذاران محقق می‌شود و این موضوع که قوانین و مقررات این پروژه به جز در موارد حاکمیتی با قوانین جاری در داخل پادشاهی سعودی متفاوت است، امکان نوآوری فنی و اجتماعی بر اساس بالاترین معیارهای جهانی را ممکنه می‌کند.

  ولی عهد سعودی در این باره گفت: «منطقه نئوک از صفر روی زمین خالی بنا می‌شود و این فرصتی استثنایی است که آن را از دیگر مناطقی که صدها سال برای ساخت آنها زمان صرف شده متفاوت می‌کند. ما این فرصت را مغتنم شمرده تا روشی جدیدی برای زندگی با توان اقتصادی بالا بسازیم. این روش شامل فن‌آوری‌های آینده برای توسعه منطقه نیوم با ویژگی‌های منحصر بفرد خواهد بود. برخی از این فن‌آوری‌های راهکارها هوشمند مانند رانندگی هوشمند،هواپیماهای هوشمند و روش‎های نوین کشاورزی و تولیدات غذایی و سیستم نوین بهداشت خواهد بود که بر رفاه انسان تمرکز کرده و برای شبکه‌های اینترنت فوق سریع مجانی تحت عنوان "هوای دیجیتال" و آموزش رایگان آنلاین بر اساس بالاترین معیارهای جهانی، خدمات دولتی آنلاین که این امکان را به فرد می‌دهد تنها با لمس چند دکمه امور خود را انجام دهد، روش‌های نوین ساخت منازل خالی از کربن و طراحی‌های جدید و ترغیب سکان به پیاده‌روی و استفاده از دوچرخه است.»

  ولی عهد اشاره کرد که همه این امور روش جدیدی برای زندگی انسان با در نظر گرفتن آمال و آرزوهای انسان و به کارگیری پیشرفته‌ترین فن آوری‌های کشف شده تا کنون است.

  اهداف بلندپروازانه پروژه

  پروژه نیوم امیدوار است که اهدف بلندپروازانه خود را در یکی از امن‌ترین مناطق جهان محقق کند و پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های موجود در زمینه امنیت و سلامت را به کار گرفته و توان بشر در زمینه فعالیت‌های زندگی را تقویت کرده و ساکنان و سرمایه‌گذاران این پروژه را تحت حمایت خود قرار دهد.

  همه خدمات برنامه‌ریزی شده در این پروژه به نسبت 100 درصد اجرا خواهد شد و این پروژه به پرتوان‌ترین پروژه دنیا تبدیل خواهد شد و همه روندهای قانونی، دولتی و سرمایه‌گذاری پروژه را در بر خواهد گرفت. در همه این منطقه بالاترین معیارهای پایداری لحاظ خواهد شد و تمامی روندهای قانونی و اجرایی و معاملات بدون کاغذ و از طریق سامانه‌های الکترونیکی صورت خواهد پذیرفت.

  با تمام توان سعی خواهد شد که مفهوم انرژی محرک اقتصاد جدید که بر اساس جذب توانمندی‌ها و مهارت‌های عالی انسانی برای ابتکار، نوآوری و مدیریت سازمان‌ها استوار است، در این پروژه محقق شود. کارهای تکرارشونده و سخت را تعداد بیشماری از ربات‌ها بر عهده خواهند گرفت. تعداد این ربات‌ها از تعداد ساکنان منطقه نیوم بیشتر خواهد بود. سرانه درآمد افراد در این منطقه از تمام مناطق دیگر جهان بیشتر بوده و این پروژه را در صدر بهترین مناطق جهان برای کار و زندگی قرار خواهد داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران