.
.
.

حشد الشعبی خطاب به آمریکا: نیروهایتان را از عراق خارج کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیس الخزعلی رئیس گروه شبه‌نظامی عراقی «عصائب اهل الحق» که بخشی از ائتلاف حشد الشعبی است، دوشنبه 23 اکتبر خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق پس از پایان جنگ با داعش شد.

سخنان الخزعلی پس از آن مطرح می‌شود که رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا، بر ضرورت «خروج شبه‌نظامیان وابسته به ایران از عراق» تاکید کرد؛ سخنانی که با واکنش دفتر حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق روبرو شد.

الخزعلی در پیامی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرده، نوشته است: «خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا، نیروهای نظامی شما باید آماده خروج فوری و بدون تاخیر از وطنمان عراق پس از پایان بهانه حضور داعش باشند».

هادی العامری از رهبران شبه‌نظامیان حشد الشعبی هم، ناخرسندی خود را از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا ابراز کرد. او دوشنبه گفت که وزیر امور خارجه آمریکا «شخصی غیر مرغوب در بغداد است». او خواستار پوزش خواهی تیلرسون به خاطر «سخنان غیر مسئولش درباره حشد الشعبی» شد.

قیس الخزعلی رهبر گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق
قیس الخزعلی رهبر گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق

تیلرسون روز یکشنبه گفته بود: «زمان آن رسیده تا گروه‌های شبه‌نظامی حمایت شده از سوی ایران و مستشاران ایرانی‌شان، به خانه خود باز گردند».

تیلرسون که در کنفرانس خبری مشترک با عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی در ریاض سخن می‌گفت، افزود: «باید گروه‌های ایرانی حاضر در عراق با نزدیک شدن پایان جنگ علیه داعش، به کشورهای خود باز گردند. باید جنگجویان خارجی حاضر در عراق، به کشورهای خود باز گردند و به مردم عراق اجازه کنترل مناطق خود را بدهند».

تیلرسون در سفری از پیش اعلام نشده، دوشنبه به بغداد رفت و با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، دیدار و گفت‌وگو کرد.

شایان ذکر است که الخزعلی ماه مه گذشته با تمجید از شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، در ویدیویی که انتشار وسیع یافت گفت: «ماه شیعی را تشکیل خواهیم داد نه هلال شیعی را».

او تاکید کرد: «در آینده گروه‌های جنگی تکمیل خواهد شد». او در همین راستا، به حضور نیروهای سپاه پاسداران در ایران، حوثی‌ها در یمن، حزب الله در لبنان و حشد الشعبی در عراق اشاره کرد.