فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • درگیری‌ها بین نیروهای عراقی و تظاهرکنندگان کرد در کرکوک

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به گزارش منابع مختلف عراقی، پنجشنبه شب درگیری‌ها بین تظاهرکنندگان کرد و نیروهای عراقی در کرکوک در گرفت که در اثر آن ۲ تن از تظاهرکنندگان و یک تن از نیروهای ضد تروریسم کشته شدند.

  بنا بر این گزارش‌ها کردهای مسلح در محله شوریجه در کرکوک به روی شبه نظامیان حشد الشعبی و پلیس فدرال آتش گشودند و یک خودروی نظامی از نوع هامر متعلق به شبه نظامیان حشد الشعبی منفجر شد. این درگیری‌ها در تعدادی از محله‌ها ادامه یافته است.

  کشته شدن ۱ تظاهرکننده در خانقین

  از سوی دیگر محمد ملا حسن، یک مسئول محلی عراقی روز پنجشنبه اعلام کرد، تظاهرات کردها در مخالفت با استقرار نیروهای عراقی در شهر خانقین یک کشته و ۶ زخمی ذز بر داشت.

  روز سه‌شنبه نیروهای کرد شهر خانقین در نزدیکی مرز ایران را ترک کردند تا از درگیری با نیروهای عراقی، که به دستور حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به سمت این شهر در حرکت بودند، پرهیز کنند.

  اکثریت جمعیت خانقین را کردهای شیعه تشکیل می‌دهند و این شهر خارج از محدوده اقلیم خودمختار کردستان عراق است و دولت اقلیم و دولت مرکزی بغداد خواهان کنترل این شهر هستند.

  العبادی روز چهارشنبه طی دستوری از تمامی نیروهای مسلح عراقی و از جمله شبه‌نظامیان حشد الشعبی خواست تا شهر کرکوک را ترک کنند و فقط نیروهای پلیس محلی و نیروهای مبارزه با تروریسم در آن باقی بمانند.

  در روزهای اخیر بیش از ۱۰۰ هزار نفر از بعضی از مناطق استان آواره شده‌اند. سازمان ملل متحد از گزارش‌ها درباره خروج اجباری شهروندان کرد و تخریب و غارت خانه‌های آنها در شمال عراق ابراز نگرانی کرد.

  بیشترین خشونت‌ها در شهرهای طوزخورماتو و کرکوک گزارش شده که نفتخیر و چند‌قومیتی هستند و روز دوشنبه نیروهای کرد از آن‌ها خارج شده و نیروهای عراقی کنترل آن‌ها را به دست گرفتند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران