فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تعداد وزرای زن در دولت امارات به 9 وزیر افزایش پیدا کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  در گسترده‌ترین تغییرات کابینه در تاریخ دولت امارات متحده عربی، تعداد وزرای زن در دولت این کشور افزایش پیدا کرده و به رقم بی‌سابقه 9 وزیر رسید.

  شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم، حاکم دبی و رئیس‌ هیات وزرای دولت امارات متحده عربی روز پنج‌شنبه 19 اکتبر 2017 در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که کابینه این کشور دچار تغییر شده و تعدادی وزیر جدید این به کابینه اضافه شده‌اند. در پی این تغییرات تعداد وزرای زن در امارات متحده عربی به 9 وزیر رسید.

  پیش از این و در پی تغییرات کابینه دولت امارات در فوریه 2016 میلادی 8 وزیر زن به دولت امارات اضافه شده بودند.

  در سال 2016 لبنى بنت خالد بن سلطان القاسمي به عنوان وزیر مدارا، نجلاء بنت محمد العور به عنوان وزیر توسعه اجتماعی، ميثاء سالم الشامسی به عنوان وزیر مشاور، ريم إبراهيم الهاشمی به عنوان وزیر مشاور در زمینه همکاری‌های بین‌المللی، جميلة بنت سالم المهيری به عنوان وزیر مشاور در زمینه آموزش عمومی، نورة محمد الكعبی به عنوان وزیر مشاور در امور شورای ملی فدرال، شمه بنت سهيل المزروعی به عنوان وزیر مشاور در امور جوانان و عهود خلفان الرومی به عنوان وزیر مشاور در امور خوشبختی به کابینه امارات افزوده شده بودند. با دستور جدید شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم، حاکم دبی و رئیس‌ هیات دولت امارات متحده عربی، ساره الامیری به عنوان وزیر مشاور در زمینه علوم پیشرفته و مریم المهیری به عنوان وزیر مشاور در زمینه امنیت غذایی انتخاب شدند و نجلاء بنت محمد العور به عنوان وزیر توسعه اجتماعی جای خود را به حصه بنت عیسی بوحمید داد و لبنى بنت خالد بن سلطان القاسمی به عنوان وزیر مدارا جای خود را به نهیان بن مبارک داد تا تعداد وزرای زن در دولت امارات به 9 نفر برسد.

  رئیس‌ هیات دولت امارات متحده عربی پنج‌شنبه 19 اکتبر 2017 در توئیتر نوشت: «برادران و خواهران، امروز تغییرات جدیدی در کابینه حکومت امارات را اعلام می‌کنیم تا خون‌های تازه به حکومت تزریق کرده و برای تغییرات انگیزه ایجاد کرده و برای سده پیش رو در مسیر کشورمان آماده شویم.»

  او در توئیت دیگری نوشت: « تصمیمات برای این تغییرات کابینه در پی نشست سالیانه اخیر و برای آغاز سده امارات اتخاذ شده تا مجموعه نیازهای بلندمدت آینده ما را پاسخ دهند. مرحله پیش‌رو مرحله مهارت‌های آینده، علوم آینده و تکنولوژی آینده نام دارد، زیرا که ما می‌کوشیم سده‌ای را آغاز کنیم که از طریق آن نیازهای آینده نسل‌هایمان را تامین کنیم.»

  وزیر مشاور در زمینه هوش مصنوعی

  حاکم دبی اعلام کرد: «امروز خبر تعیین وزیر مشاور در زمینه هوش مصنوعی را اعلام می‌کنیم. هوش مصنوعی موج علمی پیش روی جهان است و ما می‌خواهیم دولتی باشیم که بیشترین آمادگی را در این زمینه دارد. عمی بن سلطان العلماء 27 ساله به دلیل موفقیت در رهبری نشست جهانی حکومت‌ها و استراتژی دولت در زمینه هوش مصنوعی، به عنوان وزیر مشاور در زمینه هوش مصنوعی تعیین می‌شود.»

  رئیس‌ هیات دولت امارات متحده عربی افزود: «همچنین خبر انتصاب ساره الامیری 30 ساله به عنوان وزیر مشاور در زمینه علوم پیشرفته را اعلان می‌کنم. او مسئول پژوهش، پیشرفت و ساخت توانمندی‌های علمی است. او همچنین مسئول شورای دانشمندان امارات است و برنامه فضایی امارات برای رسیدن به مریخ را رهبری می‌کند. ما خواهان داشتن صدها نمونه مانند ساره برای آینده امارات هستیم.»

  شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم همچنین اعلام کرد که مریم المهیری به عنوان وزیر مشاور در زمینه امنیت غذایی و مسئول امور امنیت آینده غذایی امارات متحده عربی تعیین شد.

  حاکم دبی در ادامه گفت: «به مسئولیت‌های آقای احمد بالهول موضوع مهارت‌های پیشرفته را نیز اضافه کردیم تا او وزیر مشاور در امور تعلیم عالی و مهارت‌های پیشرفته شود. او مسئول آماده‌سازی کادرهای دولت امارات و آموزش مهارت‌های آینده به آنها است. فن‌آوری‌های پیشرفته می‌تواند فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد کرده و در 10 سال آینده نیمی از فرصت‌های شغلی فعلی را کنار خواهد زد.»

  او افزود: «امروز همچنین اعلام می‌کنیم ناصر بن ثانی الهاملی وزیر امور انسانی و بومی‌سازی است. ما کماکان در زمینه بومی‌سازی کند هستیم و ناصر بن ثانی کارهای زیادی در پیش رو دارد.»

  شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم اعلام کرد: «خانم حصه بنت عیسی بوحمید را به عنوان وزیر توسعه اجتماعی منصوب می‌کنیم. خانواده‌های اماراتی موضوع اصلی در زمینه همبستگی جامعه هستند. برای حصه آرزوی موفقیت می‌کنم.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران