.
.
.

نماینده سعودی در سازمان ملل: ایران از توافق اتمی جهت بی‌ثبات کردن منطقه استفاده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منال حسن رضوان، سخنگوی هیات نمایندگی پادشاهی سعودی در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 18 اکتبر در جلسه شورای امنیت گفت، ایران از لغو تحریم‌ها برای بی‌ثبات کردن منطقه استفاده کرده است.

رضوان گفت که پادشاهی سعودی از همکاری واشنگتن و اردن برای استقرار مناطق امن در جنوب سوریه حمایت می‌کند و خواستار خروج همه گروهای مسلحی شد که در کنار رژیم اسد علیه مردم سوریه می‌‌جنگند.

از سوی دیگر رضوان بر حق مردم فلسطین تاکید کرد و گفت با اقدامات اشغال‌گرانه اسراییل در فلسطین باید برخورد شود.

او گفت که گسترش شهرک‌سازی‌ها از سوی اشغالگران اسراییل مانع صلح است و اقدامات یکجانبه اسراییل را محکوم کرد و خواستار رفع محاصره نوار غزه شد.

حمایت ایران از حزب‌الله و شبه‌نظامیان سوریه و یمن

دکتر خالد منزلاوی، نایب رییس هیات نمایندگی پادشاهی سعودی در سازمان ملل متحد، طی بیانیه‌ای به تاثیر منفی گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت پادشاهی سعودی خواستار اجرای مجازات‌ها و تحریم‌ها برای محدود کردن اقدامات خصمانه ایران و مداخله این کشور در امور داخلی کشورهای منطقه است و بر ضرورت عدم گسترش سلا‌ح‌های کشتار جمعی در منطقه و جهان تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: «ایران متاسفانه عواید حاصل از رفع تحریم‌های اقتصادی در اثر توافق اتمی را، به جای استفاده در توسعه این کشور، در برهم زدن ثبات منطقه بکار برده و به توسعه برنامه موشکی خود و مسلح کردن شبه‌نظامیان در سوریه پرداخته است. ما لازم می‌دانیم که با سیاست‌های ایران، که صلح و امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد، باید برخورد شود».

بحران قطر

نماینده پادشاهی سعودی تاکید کرد: «تدابیر اتخاذ شده از سوی 4 کشور، محاصره نیست زیرا دادوستد قطر با طرف ثالث را شامل نمی‌شوند. این تدابیر منطبق با قوانین بین‌المللی است و این حق کشور ما است تا از امنیت ملی خود حراست کند. ما از قطر می‌خواهیم تا افراط‌گرایی و تروریسم را نفی کند و به آن پناه و تامین مالی ندهد و مفاد توافق ریاض را به اجرا بگذارد و در امورداخلی کشورهای همسایه خود مداخله نکرده و ثبات آن‌ها را برهم نزند».

او گفت: «اقدام قطر در بین‌المللی کردن این بحران کمکی به حل آن نمی‌کند بلکه آن را پیچیده‌تر خواهد کرد. قطر باید بداند که این سیاست‌ها قابل قبول نیستند. ما امیدواریم حاکمیت عقل در قطر مستقر شود و این کشور به خواسته‌های جامعه بین‌المللی پاسخ دهد».