.
.
.

فرستاده ترامپ برای صلح خاورمیانه خواستار خلع سلاح حماس شد

حماس: پیشنهاد فرستاده ترامپ دخالتی آشکار در امور فلسطینی‌هاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیسون گرینبلت، فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه روز پنجشنبه 19 اکتبر در واکنش به توافق آشتی ملی میان فلسطینی‌ها خواستار خلع سلاح حماس و بخ رسمیت شن این گروه فلسطینی به اسرائیل شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گرینبلت که برای پیگیری فرایند مذاکرات میان فلسطین‌ها و اسرائیل به منطقه سفر کرده است گفت، همه ما باید به ارزش‌های کشورهای گروه چهارگانه صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها باید پایبند باشیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت متحد فلسطینی باید خشونت را کنار گذاشته به تمام معاهده‌هی صلح پایبند باشد گفت، همه طرف‌ها موافق هستند که تشکیلات خودگردان فلسطین باید مسئولیت‌های امنیتی و اجرایی کامل در غزه را از سر بگیرد».

گرینبلت ضمن درخواست از دولت توافق ملی فلسطین برای پایبندی به اصول مطرح شده از سوی گروه چهارجانبه موسوم به صلح خاورمیانه، تاکید کرد: «هر کشور فلسطینی باید از خشونت دوری کرده، خلع سلاح شود و به مذاکرات مسالمت‌آمیز پایبند باشد».

ایالات متحده و اسرائیل جنبش حماس را یک گروه تروریستی قلمداد می کنند.

نماینده آمریکا با بیان اینکه همه طرف‌ها باید موجودیت رژیم اسرائیل را به رسمیت بشناسند، افزود: «اگر حماس می‌خواهد نقشی در دولت آشتی ملی فلسطین داشته باشد، باید اول این تعهدات را قبول کند».

گفتنی است که دو جنبش فتح و حماس پس از گفت‌وگوهایی طولانی در مصر روز پنجشنبه 12 اکتبر توافقنامه تشکیل دولت توافق ملی فلسطین را امضا کردند.

حماس نماینده آمریکا را به دخالت آشکار در امور فلسطینی‌ها متهم کرد

حماس در واکنش به پیشنهاد و اظهارات فرستاده آمریکا آن را دخالتی آشکار در امور فلسطییی‌ها تلقی کرد.

باسم نعیم از رهبران جنبش حماس در واکنش به این موضوع، اعلام کرد: «اظهارات گرینبلت، مداخله آشکار در امور فلسطینی‌ها است، ملت ما حق دارند بر اساس استراتژی سیاسی بلند مدت حکومت خود را انتخاب کنند».

باسم نعیم تأکید کرد: «این سخنان، مداخله‌ای آشکار در امور فلسطین است زیرا این حق ملت ماست که دولتی را برای اساس منافع عالی راهبردی خود انتخاب کند؛ این اظهارات گرینبلت در پی فشار احزاب راستگرای اسرائیل بیان می‌شود».

حماس همچنین پنجشنبه اعلام کرد که توافق آشتی ملی را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

پیشنهاد فرستاده دولت آمریکا به اسرائیل به عنوان اولین واکنش دولت آمریکا به توافق آشتی ملی فلسطینی‌هاست.