.
.
.

بارزانی: فرمان بازداشت کوسرت رسول نشان داد که همزیستی با بغداد دشوار شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی صدور فرمان بازداشت کوسرت رسول، معاون مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان با تاکید بر سیاسی بودن این دستور، گفت که این موضوع نشان می‌دهد همزیستی با بغداد دشوار شده است.

مسعود بارزانی درباره فرمان بازداشت صادر شده برای معاونش گفت: «بغداد نخواهد توانست کوسرت رسول را بازداشت کند. این یک تصمیم سیاسی است و نشان می‌دهد همزیستی با بغداد دشوار شده است.»

دادگاه تحقیقاتی «الرصافه» بغداد روز پنجشنبه 19 اکتبر 2017 حکم بازداشت کوسرت رسول، معاون اول دبیر کل حزب «اتحادیه میهنی کردستان عراق» و معاون مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها به نقل از سخنگوی دادگاه، حکم بازداشت کوسرت رسول به خاطر توهین به نیروهای مسلح این کشور صادر شده است.

معاون بارزانی در سخنرانی خود ارتش عراق را ارتشی «اشغالگر» توصیف کرد. عبدالستار بیرقدار، سخنگوی رسمی شورای عالی قضایی عراق گفت: «دادگاه تحقیقاتی حکم بازداشت کوسرت رسول را به این دلیل صادر کرد که وی در اظهارات اخیر خود ارتش و پلیس فدرال عراق را نیروهای اشغالگر کرکوک توصیف کرده است.»

بیرقدار افزود: «دادگاه، اظهارات کوسرت رسول را توهین به نیروهای مسلح و در عین حال تحریک آمیز تلقی کرد و به این دلیل حکم بازداشت وی را طبق ماده 226 قانون مجازات در عراق صادر کرده است.»

کوسرت رسول روز چهارشنبه گفت، آنچه شهر کرکوک این روزها شاهد آن است «قتل‌عام دیگری» در حق کردهاست.

وی با اشاره به تحولات اخیر گفت: «برخی اعضای نفهم در حزب اتحادیه میهنی کردستان مسئولیت "فاجعه استان کرکوک" را بر عهده خواهند گرفت.»

رسول در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: «مسئولیت فاجعه کرکوک و طوزخورماتو و تمام زیان‌های انسانی، مادی و معنوی مردم ما به عهده افرادی ناپخته در اتحادیه میهنی کردستان است.»

کوسرت افزود: «برخی از افرادی که از رویکرد سیاسی اتحادیه میهنی کردستان به کلی دور شده‌اند، بدون هماهنگی با رهبری حزب خود را در صفحات سیاه تاریخ ملت کرد قرار داده و برای به دست آوردن دستاوردهای شخصی و موقت با اشغالگران همکاری کردند».