.
.
.

استقبال دولت اقلیم کردستان از فراخوان نخست‌وزیر عراق برای گفت‌وگو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت اقلیم کردستان از فراخوان حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق برای گفت‌وگو به منظور حل بحران روابط میان دو طرف پس از همه‌پرسی، استقبال کرد.

تلویزیون رووداو که مرکزش در اربیل قرار داد، پنجشنبه 19 اکتبر گزارش داد که دولت اقلیم کردستان واقع در شمال عراق، از فراخوان نخست‌وزیر ای نکشور برای گفت‌وگو به منظور حل و فصل بحرانی که همه‌پرسی استقلال کُردها به وجود آورد، استقبال کرد.

شورای وزیران اقلیم کردستان، پنجشنبه جلسه‌ای به ریاست نچیروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم و با حضور معاونش قباد طالبانی در اربیل برگزار و در آن به «حوادث اربیل و اوضاع کنونی در شهر» پرداخت.

شورای وزیران اقلیم کردستان در جلسه خود، از پیشنهاد العبادی برای آغاز گفت‌وگو میان بغداد و اربیل برای حل و فصل اختلاف‌ها بر پایه قانون اساسی، شراکت و توافق، استقبال کرد.

دولت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای، از جامعه جهانی خواست در نظارت بر گفت‌وگو میان دو طرف، نقش ایفا کند.

شورای وزیران اقلیم کردستان همچنین از شهروندان اقلیم کردستان و سازمان‌های دولتی خواست، به پناهجویان کرکوک و طوزخرماتو که مجبور به ترک خانه‌های خود در پی حوادث اخیر شدند، کمک کنند. این بیانیه همچنین بر ضرورت نگریستن به آینده و عبور از «وضعیت سختی» که اقلیم در آن به سر می‌برد، تاکید کرد.

در بیانیه دولت اقلیم کردستان آمده است: «تجربه‌های تاریخی نشان از آن دارد که اراده مردم کردستان، با سلاح و اقدام‌های نظامی، شکسته نمی‌شود و مشکلات بدین صورت حل نخواهد شد».

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در مصاحبه‌ای که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز شامگاه چهارشنبه 18 اکتبر منتشر کرد، از اقلیم کردستان خواسته بود «به سلطه قانون اساسی احترام بگذارد و بر این اساس گفت‌وگو را آغاز کند». العبادی با تاکید بر این‌که عراق یکپارچه خواهد ماند، بر ضرورت دوری گزیدن از اختلاف‌ها تاکید کرد.