.
.
.

آمریکا از عدم جدیت شورای امنیت در برخورد با ایران انتقاد کرد

واشینگتن: ایران رفتاری خصمانه و بی‌ثبات کننده در منطقه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیکی هيلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه 18 اکتبر 2017 از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا با جدیت بیشتری در برابر عملکرد ایران عکس العمل نشان دهد.

نماینده آمریکا ىر ساؤمان ملل، نسبت به «رفتار خصمانه وبی ثبات کننده ایران در کشورهای منطقه»، هشدار داد.

هلی در جلسه شورای امنیت تلاش کرد تا 15 کشور عضو این شورا را متقاعد کند تا علیه ایران اقدام کنند.

او گفت: «رژیم ایران، شورای امنیت را به بازی گرفته و با ادعای این‌که از نظر فنی به توافق هسته‌ای پایبند است، در زمینه‌های دیگری به صورت آشکار تعهدات خود را نقض کرده است».

نماینده آمریکا با لحنی تهدید آمیز گفت که ایالات متحده از عملکرد ایران چشم پوشی نمی‌کند و قضاوت درباره ایران تنها در محدوده باریک توافق‌هسته‌ای، ماهیت واقعی تهدید را نادیده می‌گیرد.

وی افزود: «قضاوت درباره عملکرد ایران باید با در نظر گرفتن رفتارهای خصمانه و بی ثبات کننده این کشور در منطقه باشد زیرا بدون در نظر گرفتن رفتارهایش «کاری احمقانه» خواهد بود».

هیلی گفت: «جدیت شورای امنیت در برخورد با ایران کجاست؟.. ایالات متحده آمریکا از نقض‌های مکرر قانون توسط ایران چشم پوشی نخواهد کرد».

هیلی در جلسه شورای امنیت که قرار بود بر مسئله نزاع اسرائیل و فلسطینی‌ها متمرکز شود، به طور انحصاری درباره ایران صحبت کرد. این امر باعث عکس العمل واسیلی نیوبنزیا، همتای روسی‌اش شد تا جایی که از هیلی سوال کرد: «آیا موارد دستور کار را اشتباه گرفته‌اید؟».

دبیرکل سازمان ملل متحد موظف است هر شش ماه، موارد نقض تحریم ها و محدودیت های باقی مانده علیه ایران را به شورای امنیت گزارش دهد.

اکنون از اینکه به گفته منتقدان «ایران با آزمایش های موشکی روح توافق هسته‌ای را نقض کرده» نگرانی شورای امنیت برانگیخته شده است.

نماینده آمریکا در شورای امنیت همچنین ایران را متهم به نقض قطعنامه شورای امنیت در لبنان و یمن کرد.

نماینده ایران: آمریکا در انزوا قرار گرفته است

از سوی دیگر، غلام علی خوشرو، سفیر ایران در سازمان ملل، در پاسخ به اتهامات آمریکا گفت: «رویکرد دولت جدید آمریکا و استراتژی جدید این کشور در رابطه با توافق هسته‌ای با ایران، بر خلاف اراده و خواست جامعه جهانی است به همین دلیل امروز ما شاهد انزوای بی سابقه آمریکا هستیم».