.
.
.

اقلیم کردستان برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی را تعلیق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هندرین محمد رئیس کمیسیاریای عالی انتخابات اقلیم کردستان عراق چهارشنبه 18 اکتبر در مصاحبه با شبکه الحدث، از تعلیق برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی در اقلیم خبر داد و گفت که در این باره، نامه‌ای به پارلمان کردستان نوشته است.

او این تصمیم را «موقت» دانست زیرا به گفته او «کسی برای انتخابات ریاستی نامزد نشده است» و «گروه‌های سیاسی هم فهرستی برای نامزدهای خود ارائه نداده‌اند». او افزود که وقت کافی برای پایان دادن به مقدمات انتخابات، باقی نمانده است.

پیش از این کمیسیاریای عالی انتخابات اقلیم کردستان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «کمیساریای عالی انتخابات تصمیم گرفت تمام زمینه چینی‌ها برای انتخابات را که قرار بود اول نوامبر 2017 برگزار شود، با توجه به پیامدهای تحولات کنونی، تعلیق کند».

این بیانیه پس از آن صادر می‌شود که نیروهای عراقی، مناطق مورد مناقشه با اقلیم کردستان را از نیروهای پیشمرگه کُرد باز پس گرفتند.

این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر روی می‌دهد. در واکنش همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2014 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند. پس از آن نیروهای کُرد از تمام مناطق کرکوک، میدان‌های نفتی، سنجار، بعشیقه و خانقین، عقب نشینی کردند.