.
.
.

فرمان ملک سلمان برای تشکیل «مجمع خادم حرمین» برای حدیث نبوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی روز سه‌شنبه 17 اکتبر با صدور فرمانی ملوکانه، دستور تاسیس «مجمع خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود برای حدیث نبوی» را صادر کرد.

براساس فرمان ملوکانه مقر این مجمع شهر مدینه منوره خواهد بود.

در این مجمع، شورای علمی فعالیت خواهد کرد که از عالمان حدیث شریف از سراسر جهان تشکیل می‌شود. رئیس و اعضای این شورا طی فرمانی ملوکانه، منصوب خواهند شد.

شیخ محمد بن حسن آل الشیخ عضو هیات علمای عظام و رییس شورای علمی این مجمع خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی پادشاهی سعودی (واس) متن فرمان ملوکانه به این شرح است:

با در نظر گرفتن قانون اساسی پادشاهی سعودی که طی فرمان ملوکانه شماره (ا/90) مورخ 27-8-1412 هـ.ق و پس از مطالعه قانون اساسی شورای وزیران صادره بر پایه فرمانه ملوکانه شماره (م/13) در تاریه 3-3-1414 و پس از بررسی مقررات، فرمان‌ها، قطعنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه، با توجه به جایگاه والای سنت نبوی در میان مسلمانان، به عنوان دومین منبع قانون گذاری بعد از قران کریم و در ادامه مسیر پادشاهی سعودی در خدمت به شریعت اسلامی و منابع آن؛ همچنین با توجه به اهمیت وجود مرکزی برای خدمت به حدیث نبوی، علوم مربوطه، گرداوری، رده بندی و تحقیق درآن آن، ما فرمان دادیم:

اولا: تشکیل مجمعی به نام «مجمع خادم حرمین شریفین الملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود برای حدیث نبوی شریف» مستقر در شهر مدینه منوره.

دوم: این مجمع یک شورای علمی خواهد داشت که برترین علمای حدیث شریف در جهان را گردهم می‌آورد که رئیس و اعضای آن با فرمانی ملوکانه انتخاب می‌شوند.

سوم: عالیجناب شیخ محمد بن حسن آل الشیخ شورای علمای عظام، به عنوان رییس شورای علمی این مجمع انتخاب می‌شوند.

چهارم: این فرمان مراتب به مقامات مربوطه برای هماهنگی و اجرا ابلاغ می‌شود.