.
.
.

خانواده قذافی در دیوان بین‌المللی کیفری از قطر شکایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وکیل خانواده معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی اعلام کرد گروهی از وکلای بین‌المللی به نمایندگی از خانواده قذافی، از قطر به دلیل حمایت این کشور از تروریسم و نقش دوحه در چند پاره کردن لیبی، در دیوان بین‌المللی کیفری شکایت می‌کنند.

خالد الزایدی، وکیل خانواده قذافی روز سه‌شنبه 17 اکتبر 2017 در یک نشست خبری که در تونس برگزار شد، اعلام گروهی از وکلای بین‌المللی آماده می‌شوند که به نمایندگی از خانواده قذافی در دیوان بین‌المللی کیفری از شخصیت‌های قطری شکایت کنند.

قطر و برخی چهره‌های این کشور به ویژه شیخ حمد بن خلیفه آل‌ثانی، امیر سابق این کشور متهم هستند از تروریسم در لیبی حمایت کرده و موجب آوارگی صدها هزار شهروند لیبی، چند پاره شدن این کشور و از بین رفتن زیرساخت‌های لیبی شده‌اند.

پیش از این جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکیلیکس اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد قطر به یکی از فرماندهان ارتش لیبی 50 میلیون دلار پرداخت کرده تا از طریق او بتواند کنترل ارتش لیبی را در دست گیرد.

خالد ترجمان، رئیس مجموعه همکاری‌های ملی لیبی نیز اعلام کرد که قطر از اولین روزهای بحران لیبی وارد این کشور شده و کوشیده با تزریق میلیون‌ها دلار، گروه‌های مسلح مرتبط با اسلام سیاسی را بسیج کند. این گروه‌ها با بقایای سازمان القاعده و اخوان المسلمین در ارتباط بودند.

دوحه از طریق هواپیماهایی که در آن زمان هیچ نظارتی بر رفت و آمد آنها وجود نداشت مقدار قابل توجهی تسلیحات سبک و سنگین در اختیار این افراد مسلح قرار داد و آنها نیز این تسلیحات در مزارعی که متعلق به اعضای اخوان المسلمین بوده، پنهان کرده و تا کنون از آنها برای عملیات تروریستی و ناامنی لیبی استفاده می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم