.
.
.

العبادی فرمان خروج همه گروه‌های مسلح را از کرکوک صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، شامگاه چهارشنبه 18 اکتبر، فرمان خروج همه گروه‌های مسلح را از کرکوک صادر و تاکید کرد که نیروهای پلیس محلی با پشتیبانی دستگاه مبارزه با تروریسم عراق، امنیت را در این شهر حفظ می‌کنند.

این فرمان العبادی دو روز پس از عملیات نیروهای عراقی در پیشروی به سمت کرکوک که به خروج نیروهای پیشمرگه کُرد از آن انجامید، صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌های عراقی، در بیانیه‌ای که دفتر نخست وزیر عراق صادر کرده، آمده است که العبادی «فرمان تعقیب عناصری را صادر کرد که کینه، نژاد پرستی و فیلم‌های ویدیوی جعلی با هدف ایجاد فتنه میان شهروندان و به خطر انداختن صلح جامعه را نشر می‌دهند».

در بیانیه العبادی آمده است: «نیروهای امنیتی در کرکوک مسئول حمایت از امنیت و املاک همه طیف‌های شهروندان هستند».

العبادی افزود: «امنیت در کرکوک پایدار و تحت کنترل نیروهای پلیس محلی با پشتیبانی دستگاه مبارزه با تروریسم است».

این در حالی است که هزاران تن از خانواده‌ها به خاطر نگرانی از در گرفتن خشونت، کرکوک را ترک کردند.

نیروهای عراقی که کرکوک را به کنترل خود در آوردند، شامل نیروهای ارتش، دستگاه مبارزه با تروریسم، واکنش سریع و شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به حشد الشعبی می‌شوند.

فرماندار کرکوک پیش از این اخبار منتشره از عملیات دستگیری کُردها در این استان پس از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه را تکذیب کرده و از ساکنان خواست در خانه‌های خود باقی بمانند. ن تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر روی می‌دهد.