.
.
.

ارزش ریال قطر به کمترین سطح خود در 20 سال گذشته سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی قطع روابط کشورهای عربی با قطر ارزش ریال، واحد پول این کشور به کمترین حد خود دو دهه گذشته سقوط کرد و به قیمت 3.8 ریال در مقابل هر دلار خرید و فروش شد. آخرین بار ریال قطر در سال 1998 چنین سقوط کرده بود.

خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه 17 اکتبر 2017 اعلام کرد بانک‌های قطر از فروش دلار به طرف‌های خارجی دست کشیده و در نتیجه خودداری بانک‌های قطری از اعلام نرخ دلار، خرید و فروش ارزش‌های خارجی در بانک‌های محلی و بین‌المللی قطر تقریبا متوقف شده است.

بلومبرگ گزارش کرد که بانک مرکزی قطر کماکان در حال تزریق دلار به بانک‌های محلی قطری است و هر دلار را با قیمت 3.64 در اختیار این بانک‌ها قرار می‌دهد. بانک‌های خارجی برای تامین ارز مورد نیاز واردات و فعالیت‌های تجاری ناچار به خرید دلار از بازارهای خارجی با نرخ بیشتر شده‌اند. ریال قطر در روزهای گذشته در بازارهای خارجی به کمترین سطح خود در دو دهه گذشته یعنی از سال 1998 رسید و با قیمت 3.8 ریال برای هر دلار معامله شد.

فشارها بر اقتصاد قطر از ژوئن 2017 تا کنون ادامه دارد. در تاریخ 5 ژوئن 2017 چهار کشور کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر با صدور بیانیه‌های جداگانه، قطر را به حمایت مالی، تسلیحاتی و سیاسی از تروریسم و دخالت در امور داخل همسایگان متهم کرده و روابط خود را با این کشور قطع کردند.

پس از این اتفاق نظام مالی قطر به شدت دچار بحران شد و سرمایه‌گذاران خلیجی، سرمایه‌های خود را از بازارهای مالی قطر خارج کردند. کاهش نقدینگی، بالا رفتن هزینه‌های پیدا کردن سرمایه‌گذار و سقوط قطر در رده‌بندی‌های بانکی جهان، بانک مرکزی قطر را وادار به تزریق ده‌ها میلیارد دلار به بانک‌های محلی این کشور کرد. بانک‌های قطر همچنین ملزم شدند برای تامین نقدینگی به بازارهای خارجی روی بیاورند.

بنابر اعلام خبرگزاری مودیز، قطر تنها در دو ماه اول بحران این کشور ناچار شد بیش از 40 میلیارد دلار به بازارهای این کشور تزریق کند.