فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نیروهای پیشمرگه کُرد از سنجار عقب نشینی کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ساکنان شهر مورد مناقشه سنجار می‌گویند که سه‌شنبه 17 اکتبر، پیشمرگه‌های کُرد از این شهر عقب نشینی کرده و کنترل شهر هم‌اکنون به دست مجموعه‌ای از جنگجویان ایزدی وابسته به شبه‌‌نظامیان شیعه عراقی وابسته به حشد الشعبی است.

  سنجار که ساکنانش از اقلیت ایزدی هستند، از مناطق مورد مناقشه میان دولت عراق و اقلیم کردستان به شمار می‌آید.

  یکی از ساکنان سنجار در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «خشونتی روی نداد، مجموعه‌ای از گروه لالش پس از عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگه، شهر را کنترل کردند».

  سنجار از مناطق مورد مناقشه‌ای است که پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط داعش و عقب نشینی ارتش این کشور، به کنترل نیروهای پیشمرگه کُرد درآمد.

  سنجار از مناطقی است که پس از تصرف توسط داعش، بسیار خبرساز شد. نیروهای داعش در این شهر دست به قتل بسیاری از مردان و کودکان و به تجاوز جنسی به بسیاری از زنان و دختران به بهانه مسلمان نبودنشان زدند.

  این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر روی می‌دهد. در واکنش همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2016 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند.

  این اقدام در چارچوب عملیات سریعی است که با دستور حید العبادی نخست‌وزیر عراق انجام شد. هدف از این عملیات، باز پس‌گیری تمام مناطق مورد مناقشه تحت سیطره نیروهای پیشمرگه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران