فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نیروهای پیشمرگه کُرد از خانقین و بعشیقه عقب نشینی کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نیروهای پیشمرگه کُرد از خانقین در نزدیکی مرزهای ایران و بعشیقه در نزدیکی مرزهای سوریه عقب نشینی کردند و بدین ترتیب، گذرگاه‌های مرزی این دو منطقه، به کنترل نیروهای عقاری در آمد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که نیروهای پیشمرگه سه‌شنبه 17 اکتبر از منطقه خانقین واقع در مرزهای عراق و سوریه عقب نشینی کردند و بدین ترتیب، نیروهای عراقی مواضع پیشین خود را در این شهر باز پس گرفتند.

  میدان نفتی «خانه» در خانقین واقع است.

  از سویی نیروهای عراقی گذرگاه مرزی ربیعه با سوریه را نیز پس از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه، به کنترل خود درآوردند. این تحول پس از کنترل بخش بعشیقه توسط نیروهای عراقی حاصل شد؛ منطقه‌ای که شمار زیادی از ایزدی‌ها ساکن آن هستند.

  پیش از این گروه «لالش» متشکل از نیروهای ایزدی مسلح مرتبط با شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به حشد الشعبی، کنترل سنجار را پس از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه، به دست گرفته بودند.

  این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر روی می‌دهد. در واکنش همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2014 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند.

  این اقدام در چارچوب عملیات سریعی است که با دستور حید العبادی نخست‌وزیر عراق انجام شد. هدف از این عملیات، باز پس‌گیری تمام مناطق مورد مناقشه تحت سیطره نیروهای پیشمرگه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران