فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ملک سلمان از تمام احزاب وگروه‌ها عراقی خواست خویشتن‌دار باشند

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  ملک سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین شریفین، دوشنبه شب 16 آکتبر 2017، در تماس تلفنی با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، بر پشتیبانی پادشاهی سعودی از تمامیت ارضی، امنیت و ثبات عراق تاکید کرد و از تمامی احزاب در این کشور خواست تا به قانون اساسی پایبند باشند.

  ملک سلمان از تمامی احزاب و گروه‌ها در عراق خواست تا ضمن خویشتنداری نسبت به حل بحران کنونی این کشور از راه گفتگو تلاش کرده تا از بیشتر شدن تنش‌های داخلی، دوری کنند.

  نخست وزیر عراق هم ضمن سپاسگذاری از مواضع خادم حرمین شریفین و اهمیت دادنش به امنیت و ثبات در عراق، تاکید کرد که دولت این کشور، بر دوری گزیدن از هرگونه تنش نظامی و همچنین تامین امنیت در تمام مناطق عراق، اصرار دارد.

  دوشنبه، نیروهای نظامی عراق در پیشروی سریع، نیروهای پیشمرگه کُرد را از بسیاری از مناطق مورد مناقشه از جمله شهر نفت‌خیز کرکوک بیرون راندند. طی این پیشروی، تمام میدان‌های نفتی و مراکز نظامی کرکوک، به کنترل نیروهای عراقی در آمد.

  این اقدام نیروهای دولتی عراق پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در روز 25 سپتامبر صورت گرفت. این همه پرسی با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار شد. اقلیم کردستان همه پرسی را در برخی از مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک برگزار کردند.

  تابستان سال 2014 پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط گروه داعش، نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان، برخی مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک را به کنترل خود درآوردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران