فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس‌جمهوری عراق خواستار گفتگوی فوری مقامات اربیل و بغداد شد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق خواستار گفتگوی فوری حکومت مرکزی بغداد و رهبران اقلیم کردستان برای حل و فصل بحرانی که در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان پیش آمده، شد.

  فواد معصوم که خود یک کرد است، عهده‌دار ریاست‌جمهوری عراق است. در کشور عراق بیشتر مسئولیت‌ها بر عهده نخست‌وزیر است و رئیس‌جمهوری یک پست تقریبا تشریفاتی است.

  معصوم در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که همه باید برای حل بحران پیش آمده، براساس قانون اساسی کشور عمل کنند. او از همه خواست با خویشتنداری به قانون احترام بگذارند.

  رئیس‌جمهوری عراق نظارت نیروهای پیشمرگه بر کرکوک را مخالف قانون اساسی عراق نداست.

  در پی بالا گرفتن اختلاف میان حکومت بغداد و حکومت اقلیم کردستان در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان، ارتش عراق و نیروهای پلیس فدرال این کشور به سمت شهر نفت‌خیز کرکوک پیشروی کرده و کنترل فرودگاه و میادین نفتی این شهر را در دست گرفته و نیروهای پیشمرگه کرد را به خروج از منطقه وادار کردند. ارتش عراق اعلام کرد که کنترل فرودگاه نظامی کرکوک و میادین نفتی را به دست گرفته است. پلیس فدرال نیز اعلام کرد ساختمان‌های حکومت فدرال را در اختیار دارد و استان کرکوک تحت سیطره حکومت مرکزی قرار گرفته است.

  به دنبال تسلط نیروهای حکومت مرکزی بر کرکوک مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق گفت که آنچه در کرکوک رخ داد نتیجه تصمیمات فردی برخی طرف‌های کُرد بود، اما به کُردها اطمینان داد که از دستاوردهایشان محافظت کند.

  بارزانی در اولین سخنرانی پس از تسلط نیروهای عراقی بر شهر نفت‌خیز کرکوک در روز دوشنبه 16 اکتبر 2017 گفت: «ملت کُرد از هویت خود دفاع کرد و قتل عام شد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران