.
.
.

نیروهای عراقی پیشروی به سمت چاه‌های نفت کرکوک را آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئولانی از دولت عراق و کُرد اعلام کردند که نیروهای عراقی بامداد دوشنبه ۱۶ اکتبر، پیشروی خود را به سمت شهر کرکوک که در کنترل پیشمرگه‌های کرد قرار دارند، آغاز کردند.

منابع کرد می‌گویند که در حرکت نیروهای عراقی به سمت کرکوک، هیچ برخوردی با نیروهای پیشمرگه کُرد روی نداد.

منابع نظامی عراقی می‌گویند که هدف از عملیات کرکوک، باز پیس‌گیری پایگاه نظامی K1، چاه‌های نفت و مواضع نیروهای دولتی است.

دولت عراق یکشنبه 15 اکتبر، اقلیم کردستان را متهم کرد که جنگجویانی از حزب کارگردان کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به شهر نفت‌خیز مورد مناقشه کرکوک آورده و بدین وسیله «اعلام جنگ» کرده است.

این در حالی است که یکی از دستیاران رئیس اقلیم کردستان، این اتهام دولت عراق را رد کرد.

با وجود اعلام آمادگی بارزانی برای گفت‌وگوی بدون قید و شرط، دولت مرکزی بغداد انجام مذاکره با اربیل را منوط به لغو نتایج همه‌پرسی، پایبندی به قانون اساسی و تصمیمات دادگاه فدرال کرده است.

از سویی پارلمان عراق، خواستار محاکمه مسئولان برگزاری همه‌پرسی و در راس آن‌ها مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان شد. پارلمان همچنین از دولت عراق خواست از سفرای کشورهای خارجی بخواهد نمایندگی‌ها و کنسول‌گری‌های خود را در اقلیم کردستان تعطیل کنند.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در سخنانی در پارلمان تاکید کرد دولت، حاکمیت فدرال خود را با بازوی قانون اساسی در اقلیم کردستان اجرا خواهد کرد. او همچنین خواستار لغو نتایج همه‌پرسی استقلال و آغاز مذاکرات برای حل و فصل اختلاف‌ها میان اربیل و بغداد شد.

العبادی همچنین از نیروهای پیشمرگه کُرد خواست از مناطق مورد مناقشه از جمله استان نفت‌خیز کرکوک، عقب‌نشینی کنند.

تابستان سال 2014 پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد، نیروهای پیشمرگه بسیاری از مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق از جمله کرکوک را به کنترل خود درآوردند. جمیعت کرکوک را عرب‌ها، ترکمن‌ها و کردها تشکیل می‌دهند.