.
.
.

بغداد: میدان‌های نفت و بزرگترین پایگاه نظامی در کرکوک به کنترل ارتش عراق درآمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی عملیات مشترک نیروهای عراق در کرکوک روز دوشنبه 16 اکتبر 2017 اعلام کرد، همه تاسیسات نفتی شهر کرکوک و بزرگترین پایگاه نظامی موسوم به پایگاه «K1» در این شهر را به کنترل ارتش عراق درآمده است.

تلویزیون راداو وابسته به اقلیم کردستان نیز تایید کرد، نیروهای پیشمرگه کردستان از سمت جنوب کرکوک عقب نشینی کرده و مواضع خود را تسلیم ارتش عراق کردند.

خبرنگار الحدث در کرکوک گزارش داد، نیروهای عراقی مناطق طوزخرماتو که در پیشتر در کنترل پیشمرگه‌های کردستان عراق بود، به کنترل درآوردند.

گزارشگر الحدث گفته است که مسعود بارزانی شب گذشته به نیروهای پیشمرگه گفته است که آنها می توانند از خود دفاع کنند اما به ارتش عراق یا نیروهای بسیج مردمی عراق حمله نکنند.

تلویزیون دولتی عراق بامداد دوشنبه اعلام کرد نیروهای عراقی مناطق وسیعی از کرکوک، از جمله میدان‌های نفتی واقع در غرب این شهر را به کنترل خود در آوردند.


تلویزیون عراق گفت، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، دستور داد نیروهای امنیتی عراق مستقر در کرکوک برای برقراری ثبات و امنیت در شهر کرکوک با اهالی این شهر همکاری کنند.

تلویزیون عراق همچنین اعلام کرد که نیروهای ضد تروریسم گردان‌های نه زره پوش ارتش عراق و پلیس فدرال بدون مقابله با نیروهای پیشمرگه اغلب مناطق کرکوک را به کنترل خود درآوردند.

کردها خبر کنترل تاسیسات نفتی را نفی می‌کنند

یک مقام امنیتی از اقلیم کردستان عراق که نخواست نامش فاش شود، در تماس با خبرگزاری رویترز گفت:«میدان های نفتی و پایگاه هوایی کرکوک هنوز توسط کردها کنترل می‌شوند».

اما مقام امنیتی تایید کرد که درگیری در جنوب کرکوک رخ داده است و نیروهای پیشمرگه کرد و حشد الشعبی به تبادل آتش توپخانه دست زدند.

این مقام کرد که نخواست نامش فاش شود اما خبر کنترل میدان‌های نفتی کرکوک توسط نیروهای عراقی را تکذیب کرد.


منابع نظامی عراق نیز از تبادل شلیک موشک‌های کاتیوشا میان ارتش عراق و پیشمرگه‌ها در جنوب شهر کرکوک خبر دادند.

تنش میان اقلیم کردستان عراق و بغداد زمانی آغاز شد که کردهای عراق در یک همه‌پرسی به استقلال این اقلیم از عراق رای دادند. از آن زمان اختلاف بر سر آینده کرکوک شهر نفت خیز عراق بالا گرفت.

همه‌پرسی اقلیم کردستان علی‌رغم مخالفت شدید دولت مرکزی عراق، ایران، ترکیه و آمریکا برگزار شد.