.
.
.

بغداد: ایران گذرگاه‌های زمینی خود را با اقلیم کردستان عراق بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه عراق روز یکشنبه 15 اکتبر 2017 اعلام کرد، بنا به درخواست دولت عراق، جمهوری اسلامی ایران مرزهای زمینی خود را با اقلیم کردستان عراق مسدود کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، طبق بیانیه وزارت امور خارجه عراق، این اقدام ایران در چارچوب اقدامات دولت فدرال عراق برای اعمال کنترل کامل بر گذرگاه‌های زمینی، فرودگاه‌ها و مرزهای هوایی این اقلیم به منظور حفاظت از وحدت و تمامیت ارضی این کشور صورت گرفته است.

این در حالی است که برخی رسانه‌های ایران به نقل از وزارت امور خارجه این کشور بعد از ظهر یکشنبه خبر بستن مرزهای زمینی با کردستان عراق را تکذیب کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بعد از ظهر روز یکشنبه 15 اکتبر 2017 اعلام کرد، هیج‌گونه تحول جدیدی در حوزه مرزی ایران با منطقه اقلیم کردستان صورت نگرفته است.

بهرام قاسمی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت، ایران مرز هوایی خود را با منطقه اقلیم کردستان به درخواست دولت مرکزی عراق مسدود کرده، اما هیچ‌گونه اتفاق جدیدی در زمینه بستن گذرگاه‌های زمینی رخ نداده است.

بامداد یکشنبه نیز خبرهایی مبنی بر اینکه ایران مرزهای زمینی‌اش را با کردستان عراق بسته است، منتشر شد.

پیشتر کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی پس از برگزاری رفراندوم در کردستان عراق، در خصوص بسته شدن، مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق گفته بود با توجه به موثر واقع نشدن تلاش‌های سیاسی خیرخواهانه کشورمان و اصرار مسوولان اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم در این منطقه با در خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبداء آن اقلیم کردستان است مسدود شده است.

خسروی افزود: «بر اساس این تصمیم کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های اقلیم کردستان نیز متوقف شده است».

وی افزود: «تصمیم‌های عجولانه برخی مسوولان اقلیم کردستان ضمن محدود کردن قدرت بازیگری و گفت‌وگوی سازنده کردها در حاکمیت عراق ،امنیت مردم کرد، کشور عراق و منطقه را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد».

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام‌آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود 7درصد هم به این اقدام «نه» گفتند.

ایران و ترکیه که شمار قابل توجهی از شهروندانشان کُرد هستند، به شدت با برگزاری همه‌پرسی مخالفت کرده و با دولت عراق در فشار بر اقلیم کردستان، همراهی می‌کنند.