.
.
.

بغداد: اقدام اربیل در استفاده از جنگجویان پ.ک.ک در کرکوک به مثابه اعلام جنگ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت عراق یکشنبه 15 اکتبر، اقلیم کردستان را متهم کرد که جنگجویانی از حزب کارگردان کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به شهر نفت‌خیز مورد مناقشه کرکوک آورده و بدین وسیله «اعلام جنگ» کرده است.

این در حالی است که یکی از دستیاران رئیس اقلیم کردستان، این اتهام دولت عراق را رد کرد.

به گزارش العربیه.نت، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، یکشنبه ریاست نشست وزرای شورای امنیت ملی را بر عهده گرفت. این شورا در جسله خود «تلاش‌های طرف‌های برگزار کننده همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان برای ایجاد بسیج نظامی به بهانه مختلف را»، «غیر قانونی» و «تلاشی برای گمراه کردن شهروندان کُرد و دور کردن توجهشان از نتایج خطرناک همه‌پرسی» دانست؛ نتایجی که بنا بر بیانیه شورای امنیت ملی عراق، «به سود کُردها نیست بلکه به سود یک طرف تسلط یافته بر اقلیم و ثروت‌های آن است که سعی می‌کند مانع شکل گیری یک موضع کُرد دارای احساس مسئولیت شود».

شورای امنیت ملی عراق همچنین نسبت به «تشدید تنش و اقدام‌های تحریک آمیز نیروهای وابسته به اقلیم کردستان در خارج از مرزهای اقلیم» هشدار داد؛ نیروهایی که بنا بر این بیانیه «خواهان کشاندن کشور به جنگ داخلی به منظور محقق کردن اهداف خود و چند پاره کردن عراق و منطقه با هدف برپایی کشوری بر اساس نژادی هستند».

این بیانیه افزوده است: «حضور نیروهای مسلح اقلیم در مناطق خارج به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی با استفاده از زور اسلحه، تهدید و مهاجرت اجباری مردم مناطقی که اکثریت ساکنانشان غیر کُرد است و جلوگیری از بازگشت آوارگان به خانه‌های خود، تلاشی برای ایجاد تغییر دموگرافیک است که کشور را به تنشی ویرانگر می‌کشاند».

شورای امنیت ملی عراق همچنین نسبت به آن‌چه «بسیج نظامی با استفاده از نیروهای مسلح خارج از سامانه نظامی اقلیم با استفاده از جنگجویان احزاب و شبه‌نظامیان وابسته به گروه پ.ک.ک» دانست، هشدار داد و آن را «تشدید خطرناک تنش» نامید و تاکید کرد «نمی‌توان در برابر این اقدام که به مثابه اعلام جنگ علیه دیگر عراقی‌ها و نیروهای نظامی دولت فدرال است، سکوت کرد».

شورای امنیت ملی عراق تاکید کرد که «مناطق مورد مناقشه توسط نیروهای دولت فدرال و نیروهای ملحی تحت رهبری دولت مرکزی، اداره خواهد شد».

مخالفت اقلیم کردستان با درخواست‌های دولت عراق

پیش از این رهبران احزاب کُرد در حضور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان و فواد معصوم رئیس جمهوری عراق در شهرک دوکان سلیمانه تشکیل جلسه داده و با درخواست بغداد برای لغو نتایج همه‌پرسی به عنوان پیش‌شرطی برای مذاکرات مخالفت کردند.

هیمن هورامی معاون رئیس اقلیم کردستان عراق در توئیتر نوشت: «رهبران کُرد که برای بحث بر سر بحران در دوکان تشکیل جلسه داده و بار دیگر پیشنهادهای خود را برای حل مسالمت آمیز بحران با بغداد، تکرار کردند».

او لغو نتایج همه‌پرسی را مساله‌ای «غیر قابل قبول» دانست و گفت: «به صورت احزاب جدا از هم با بغداد مذاکراه نخواهیم کرد. دو حزب اصلی در کردستان (اتحادیه میهنی و دمکرات کردستان) هیئتی مشترک تشکیل خواهند داد تا اگر مذاکراتی باشد، در آن شرکت کنند».

رهبران کُرد همچنین با آن‌چه «تهدیدهای نظامی دولت عراق» نامیدند، اعلام مخالفت کردند. اشاره آن‌ها به حضور نیروهای عراقی در جنوب شهر نفت خیز و مورد مناقشه کرکوک است.

پیش از این سعد الحدیثی، سخنگوی نخست وزیر عراق شامگاه چهارشنبه 11 اکتبر 2017 در تماس با تلویزیون العربیه وجود هر گونه طرحی از سوی دولت عراق برای حمله به اقلیم کردستان را تکذیب کرد و خبرهای منتشر شده در این باره را بی اساس خواند.

دولت اقلیم کردستان پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای ارتش عراق در تدارک حمله‌ای بزرگ به نیروهای کرد در منطقه کرکوک هستند.

شورای امنیت اقلیم کردستان در تویتر به نقل از یک مقام کُرد تاکید کرده بود: «منابع موثق از تدارک نیروهای عراقی از جمله الحشد الشعبی و نیروهای پلیس فدرال، برای حمله‌ای بزرگ به کردستان خبر می‌دهند».

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌‌المللی، اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه 25 سپتامبر همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. بنا بر اعلام دولت اقلیم کردستان، نتایج این همه‌پرسی الزام‌آور نیست اما دولت اقلیم پس از همه‌پرسی بر سر استقلال با دولت عراق مذاکره خواهد کرد.

کمیساریای عالی انتخابات در اقلیم کردستان عراق، چهارشنبه 27 سپتامبر، نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال را که روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار شده بود، اعلام کرد و بر پایه آن، 92 درصد از شرکت کنندگان، به استقلال از عراق رای «آری» دادند و حدود 7درصد هم به این اقدام «نه» گفتند.

با وجود اعلام آمادگی بارزانی برای گفت‌وگوی بدون قید و شرط، دولت مرکزی بغداد انجام مذاکره با اربیل را منوط به لغو نتایج همه‌پرسی، پایبندی به قانون اساسی و تصمیمات دادگاه فدرال کرده است.

از سویی پارلمان عراق، خواستار محاکمه مسئولان برگزاری همه‌پرسی و در راس آن‌ها مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان شد. پارلمان همچنین از دولت عراق خواست از سفرای کشورهای خارجی بخواهد نمایندگی‌ها و کنسول‌گری‌های خود را در اقلیم کردستان تعطیل کنند.

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در سخنانی در پارلمان تاکید کرد دولت، حاکمیت فدرال خود را با بازوی قانون اساسی در اقلیم کردستان اجرا خواهد کرد. او همچنین خواستار لغو نتایج همه‌پرسی استقلال و آغاز مذاکرات برای حل و فصل اختلاف‌ها میان اربیل و بغداد شد.

العبادی همچنین از نیروهای پیشمرگه کُرد خواست از مناطق مورد مناقشه از جمله استان نفت‌خیز کرکوک، عقب‌نشینی کنند.

تابستان سال 2014 پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد، نیروهای پیشمرگه بسیاری از مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق از جمله کرکوک را به کنترل خود درآوردند.