.
.
.

ضرب‌الاجل خروج نیروهای پیشمرگه از کرکوک امروز به پایان می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ارشد کرد روز شنبه 14 آکتبر 2017، اعلام کرد، ضرب‌الاجل دولت مرکزی عراق بررای خروج نیروهای پیشمرگه از کرکوک امروز به پایان می‌رسد.

دولت مرکزی عراق از نیروهای پیشمرگه خواسته است تا به مواضع خود تا پیش از سال 2014 در استان کرکوک عقب‌نشینی کنند. استان کرکوک دارای منابع نفتی است.

پس از شکست نیروهای عراقی در مقابل شبه‌نظامیان داعش در سال 2014 در جنوب و غرب عراق، نیروهای کرد از موقعیت استفاده کرده و شهر کرکوک را بطور کامل در اختیار گرفتند. در پی آن خطوط لوله نفت به سوی اقلیم کردستان هدایت شد و این اقلیم بدون اجازه دولت بغداد اقدام به فروش نفت این مناطق کرد.

یک مقام مسئول کرد به خبرگزاری فرانسه گفت: «مهلت مقرر تا پایان روز شنبه به پایان می‌رسد و نیروهای پیشمرگه باید به مواضع خود تا پیش از 6 ژوئن سال 2014 بازگردند و پادگان‌های نظامی و تاسیسات نفتی را به دولت فدرال تسلیم کنند».

در همین حال گفته می‌شود که فواد معصوم، ریاست جمهوری عراق که خود کرد است برای پاره‌ای گفتگوها به سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق رفته است. جزییات بیشتری در باره این گفتگوها منتشر نشده است.

روز جمعه نیروهای عراقی بعضی مناطق تحت کنترل نیروهای کرد در جنوب کرکوک را بدون درگیری به تصرف خود در‌آوردند.

از سوی دیگر مقامات کرد اعلام کردند نیروهای اقلیم کردستان «به هر قیمتی» آماده دفاع از مواضع خود هستند.

اختلاف‌ها بین دولت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان عراق بعد از همه‌پرسی استقلال که ماه گذشته در این اقلیم برگزار شد بشدت افزایش یافته‌ است و بیم آن می‌رود که منجر به درگیری‌های نظامی بشود.