.
.
.

درگیری میان پیشمرگه‌ها وحشدالشعبی ترکمن‌ها در جنوب کرکوک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری روز شنبه 14 اکتبر 2017 از درگیری شدید میان نیروهای پیشمرگه کردستان و حشد الشعبی ترکمن‌های کرکوک در منطقه »طوز خرماتو» واقع در جنوب این شهر خبر دادند.

نزاع و کشمکش در باره مالکیت کرکوک میان کردها، ترکمن‌ها و عرب‌ها حکایتی طولانی دارد. ترکمن‌ها می گویند آنها صاحبان اصلی این شهر هستند کردها نیز همین ادعا را دارند و عرب‌های عراق می گویند کرکوک در اصل به آشوری ها و اقوام قدیم بین النهرین تعلق دارد و پس از آنها قبایل عرب در آن مستقر شدند و تا هنوز هم هستند سپس ترکمن‌ها و کردها به شهر ملحق شدند اما امروز برای همه مردم عراق است.

کردهای عراق پس از فروپاشی حکومت صدام در سال 2003 تلاش‌های گسترده‌ای را برای الحاق کرکوک و ثروت عظیم آن به دولت خودمختار کردستان آغاز کرده‌اند.

اما ترکمن‌ها و عرب‌ها با اهداف کردها برای کنترل بر کرکوک مخالفت کردند آنها می‌گویند کردها به ناحق می‌خواهند همه ثروت کرکوک که متعلق به همه اقوام است در دست بگیرند و سپس با پشتوانه این ثروت نفتی برای خود اعلام استقلال کنند. اختلاف‌ها با علنی شدن نیت کردهای عراق در طرح همه پرسی استقلال شدت یافت.

از سوی دیگر دولت مرکزی عراق تهدید کرد، اگر کردها بر سیطره بر کرکوک پافشاری کنند دولت کنترل شهر را به دست خواهد گرفت و پیشمرگه های کرد از این شهر بیرون خواهد کرد.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز جمعه گفت ایالات متحده از نزدیک اوضاع متشنج میان مقامات عراقی و کردستان را زیر نظر دارد .

متیس افزود:«ایالات متحده در حال تلاش برای آرام کردن اوضاع و کاهش تنش میان اربیل و بغداد است».

ماتیس به خبرنگاران گفت:«وزیر خارجه آمریکا تلاش‌ها برای ایجاد راه حل را بر عهده دارد، اما نیروهای من برای رویرویی با هر وضعیتی از قبیل درگیری دو طرف در خارج از چارچوب مذاکرات، آماده هستند».