.
.
.

سعودی: برای مقابله با اقدامات خصمانه ایران با جامعه جهانی همکاری می‌کنیم

با انتشار بیانیه‌ای ضمن استقبال از مواضع جدید دولت آمریکا در قبال ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی با انتشار بیانیه‌ای ضمن استقبال از مواضع جدید دولت آمریکا در قبال ایران که از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور اعلام شد، تایید کرد که برای مقابله با اقدامات خصمانه ایران با جامعه جهانی همکاری می‌کند.

در بیانیه‌ پادشاهی عربی سعودی آمده است: "پادشاهی عربی سعودی تایید و استقبال خود را از سیاست‌های جدی که دونالد ترامپ‌، رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال ایران و رویکرد خصمانه‌ این کشور و همچنین تایید التزام آمریکا به همکاری با همپیمانان این کشور در منطقه در رویارویی با چالش‌های مشترک و در راس آنها سیاست‌ها و اقدامات خصمانه ایران تشریح کرد، اعلام می‌کند."

براساس این بیانیه پادشاهی عربی سعودی با توجه به ضرورت کاهش تسلیحات کشتار جمعی در منطقه و جهان و رغبت پادشاهی سعودی به تحقق امنیت و صلح، در ابتدا توافق هسته‌ای کشورهای 5+1 با ایران را تایید کرد، به این امید که این توافق مانع دستیابی ایران به هر گونه سلاح هسته‌ای شود، اما ایران درآمدهای اقتصادی ناشی از این توافق و برداشته شدن تحریم‌ها را برای بی‌ثبات کردن منطقه و به ویژه از طریق موشک‌های بالستیک و حمایت از تروریسم در منطقه به کار گرفت.

در بیانیه سعودی آمده است که "ایران تروریسم در منطقه و از جمله حزب‌الله [لبنان] و شبه‌نظامیان حوثی را حمایت کرد و تنها به این موضوع اکتفا نکرده و در یک نقض آشکار قوانین بین‌المللی توانایی‌ها و دانش خود را به گروه‌های شبه‌نظامی تابع خود از جمله شبه‌نظامیان حوثی که از این توانایی‌ها برای ضربه زدن به پادشاهی عربی سعودی استفاده کردند، منتقل کرد. این موضوع نادرستی ادعاهای ایران درباره اینکه توسعه توانایی‌های این کشور با اهداف دفاعی صورت گرفته را نشان داد. در ادامه رویکرد خصمانه ایران، از طریق سپاه پاسداران و حوثی‌ها بارها به آبراهه‌های بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عربی هجوم برد و به حملات سایبری علیه پادشاهی عربی سعودی و کشورهای منطقه ادامه داد."

پادشاهی عربی سعود آمادگی خود را برای همکاری با جامعه جهانی برای مقابله با ایران اعلام کرد. در بیانیه سعودی در این‌باره گفته شده: "از این رو پادشاهی عربی سعودی التزام کامل خود به استمرار همکاری با شرکای خود در ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی برای تحقق اهداف مورد نظر که رئیس‌جمهوری آمریکا آنها را تشریح کرده و بر ضرورت مقابله کامل با خطرات ناشی از سیاست‌های ایران برای امنیت و صلح جهانی و ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات کشتارجمعی را تاکید می‌کند، اعلام می‌کند. خطرات ناشی از سیاست‌های ایران برای امنیت و صلح جهانی را تنها منحصر به برنامه هسته‌‌ای ایران نیستند و شامل همه اقدامات خصمانه ایران می‌شوند."