.
.
.

دولت قانونی یمن: نماینده سازمان ملل هیچ‌ ابتکار جدیدی به ما ارائه نداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قانونی یمن روز جمعه 13 اکتبر 2017 اعلام کرد، هیچ اطلاعی از جزئیات ابتکار صلح جدید اسماعیل اوولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن ندارد.

ولد الشیخ روز گذشته اعلام کرد به منظور یافتن راه حلی جامع برای بحران یمن ابتکار عملی جدید در دست دارد.

عبدالملک المخلافی وزیر خارجه یمن در مصاحبه با شبکه العربیه گفت که طرح ولد الشیخ احمد تلاشی جهت سرپوش نهادن بر شکست طرح‌های سازمان ملل برای حل بحران یمن از طریق گفتگو و مذاکره با کودتاگران است.

المخلافی، به روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» گفته است که دولت یمن به صراحت اعلام کرده که هیچ اطلاعی درباره جزئیات این طرح دریافت نکرده است.

المخلافی تاکید کرد، اگر این طرح بر مبنای قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت باشد، دولت قانونی یمن از آن استقبال خواهد کرد.

ولد الشیخ روز گذشته در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت، که ابتکار عمل‌های جدیدی را برای برداشتن گامی به پیش در راستای روند صلح در یمن با جان باتیست لیموین، وزیر امور خارجه فرانسه بررسی کرده است.

ولد الشیخ که به پاریس سفر کرده بدون ارائه توضیحاتی بیشتر درباره جزئیات این ابتکار عمل، اشاره‌ای به این‌که فرانسه در تهیه آن نقشی دارد یا خیر نکرد.

ولد الشیخ با اشاره به دیدارهای خود با مقامات برجسته فرانسوی درباره بحران یمن در قصر الیزه از حمایت دائمی فرانسه از روند صلح سازمان ملل در یمن تشکر کرد.

در آخرین طرح صلح سازمان ملل، تحویل دادن بندر «الحدیده» شاهرگ اقتصادی یمن به طرف سوم و عقب‌نشینی حوثی‌ها از این بندر جهت جلوگیری از حملات ائتلاف عربی به آن درج شده بود اما کودتاگران حوثی و صالح با آن مخالفت کردند.

کارشناسان امور یمن می‌گویند شبه‌نظامیان حوثی به دلیل قاچاق اسلحه و مصادره و غارت کمک‌های بشردوستانه تخلیه شده در این بندر، طرح سوم سازمان ملل را نپذیرفتند.