.
.
.

کرملین: مذاکرات فروش سامانه "اس 400" به سعودی به خوبی پیش می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیمیتری بیسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه روز دوشنبه 9 اکتبر 2017 اعلام کرد که گفتگوها برای فروش سامانه دفاع موشکی اس 400 میان روسیه و پادشاهی عربی سعودی به خوبی پیش می‌رود.

سخنگوی کاخ کرملین در یک نشست خبری، در پاسخ به این سوال که آیا موافقت وزارت امور خارجه آمریکا با فروش سامانه ضد موشک‌های بالستیک تاد به پادشاهی عربی سعودی، بر تصمیم موسکو برای فروش سامانه دفاع موشکی اس 400 به این کشور تاثیر می‌گذارد یا خیر؟ گفت که تنها می‌تواند به این موضوع اشاره کند که مذاکرات فروش سامانه "اس 400" به سعودی به خوبی پیش می‌رود.

ملک‌ سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه سعودی هفته گذشته به موسکو سفر کرد و در چارچوب تلاش‌ها برای تقویت روابط ریاض و موسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد. روابط دو کشور نقش تعیین‌کننده‌ای در بازارهای جهانی نفت دارد و می‌تواند به یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه منجر شود.

سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه توضیح داد که تصمیم موسکو برای فروش اس 400 به ریاض، علیه هیچ کشور ثالثی نیست.

هفته گذشته وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرد که وزارت امور خارجه این کشور با قرارداد فروش سامانه ضد موشک‌های بالستیک تاد به پادشاهی عربی سعودی به ارزش 15 میلیارد دلار موافق است.

در بیانیه‌ای که وزارت دفاع آمریکا درباره فروش سامانه ضدموشکی تاد به پادشاهی عربی سعودی، منتشر کرد، آمده "این قرارداد امنیت ملی آمریکا و منافع سیاست خارجی را از طریق حمایت یک کشور دوست تامین می‌کند و برای مدت طولانی امنیت پادشاهی عربی سعودی و منطقه خلیج را در مقابل ایران و دیگر تهدیدات منطقه‌ای تامین می‌کند."